PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Lulworth Cove - Anglie

Základní informace

Lulworth Cove je chráněná zátoka ve tvaru podkovy na Jurském pobřeží mezi vesnicemi Swanage a Weymouth v anglickém hrabství Dorset.

Malebná zátoka, vroubená bílými útesy, vznikla asi před deseti tisíci lety na konci poslední doby ledové. Je proslulá nádherně modrou vodou, bílými oblázkovými plážemi a úchvatnými panoramatickými výhledy. Od moře ji dělí úzký otvor v asi třicetimetrovém pásu portlandského vápence, vytvořený divokými vlnami, tříštícími se o pobřeží, a povětrnostními podmínkami. Právě tomuto otvoru zátoka vděčí za svůj tvar, neboť vlny, které tímto úzkým vstupem prošly, byly na základě vlnové difrakce ohýbány do oblouku a v jílovitém podkladu vytvořily oblý záliv.

Lulworth Cove a její okolí jsou také ideálním místem ke studiu geologie. První vlna zájmu o tuto lokaci se zvedla už na počátku 19. století a již roku 1830 vznikla na základě místního výzkumu první seriózní studie. Není divu, že dnes se sem sjíždějí studenti geologie z celého světa. Najít tu lze i množství zkamenělin. Na tomto místě se totiž sto padesát milionů let ukládaly horniny, z nichž změny klimatu a geologické procesy Země vytvořily zvláštní skalní útvary. Vrstvy hornin tu neleží narovnány nad sebou, ale jsou různě pokroucené, některé směřují i vertikálně.

Sama laguna je v závislosti na odlivu a přílivu hluboká sedm až devět metrů a její dno pokrývá písek a kamení, které jsou zarostlé mnoha rostlinami. I proto je tato lokace velmi oblíbeným místem pro začínající potápěče.

Před pěti tisíci lety lidé vykáceli v okolí všechny stromy a na křídovém podkladu vyrostla tráva, využívaná jako pastviny pro krávy a ovce. Krátký hustý trávník prorůstá přes sto druhů květin. I místní fauna je více než bohatá – žije zde 32 druhů motýlů a pozorovat lze 25 druhů ptáků.

Biologická diverzita, úchvatné kamenné útvary i snadná dostupnost udělaly z laguny Lulworth Cove oblíbenou turistickou destinaci. Toto dříve poklidné místo navštíví každý rok půl milionu návštěvníků.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY