PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Lulworth Cove - Anglie

Základní informace

Lulworth Cove je chráněná zátoka ve tvaru podkovy na Jurském pobřeží mezi vesnicemi Swanage a Weymouth v anglickém hrabství Dorset.

Malebná zátoka, vroubená bílými útesy, vznikla asi před deseti tisíci lety na konci poslední doby ledové. Je proslulá nádherně modrou vodou, bílými oblázkovými plážemi a úchvatnými panoramatickými výhledy. Od moře ji dělí úzký otvor v asi třicetimetrovém pásu portlandského vápence, vytvořený divokými vlnami, tříštícími se o pobřeží, a povětrnostními podmínkami. Právě tomuto otvoru zátoka vděčí za svůj tvar, neboť vlny, které tímto úzkým vstupem prošly, byly na základě vlnové difrakce ohýbány do oblouku a v jílovitém podkladu vytvořily oblý záliv.

Lulworth Cove a její okolí jsou také ideálním místem ke studiu geologie. První vlna zájmu o tuto lokaci se zvedla už na počátku 19. století a již roku 1830 vznikla na základě místního výzkumu první seriózní studie. Není divu, že dnes se sem sjíždějí studenti geologie z celého světa. Najít tu lze i množství zkamenělin. Na tomto místě se totiž sto padesát milionů let ukládaly horniny, z nichž změny klimatu a geologické procesy Země vytvořily zvláštní skalní útvary. Vrstvy hornin tu neleží narovnány nad sebou, ale jsou různě pokroucené, některé směřují i vertikálně.

Sama laguna je v závislosti na odlivu a přílivu hluboká sedm až devět metrů a její dno pokrývá písek a kamení, které jsou zarostlé mnoha rostlinami. I proto je tato lokace velmi oblíbeným místem pro začínající potápěče.

Před pěti tisíci lety lidé vykáceli v okolí všechny stromy a na křídovém podkladu vyrostla tráva, využívaná jako pastviny pro krávy a ovce. Krátký hustý trávník prorůstá přes sto druhů květin. I místní fauna je více než bohatá – žije zde 32 druhů motýlů a pozorovat lze 25 druhů ptáků.

Biologická diverzita, úchvatné kamenné útvary i snadná dostupnost udělaly z laguny Lulworth Cove oblíbenou turistickou destinaci. Toto dříve poklidné místo navštíví každý rok půl milionu návštěvníků.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY