Luxembourg - Lucembursko
Základní informace
Lucemburk, lucembursky Lëtzebuerg, francouzsky Luxembourg a německy Luxemburg, je hlavní a největší město Lucemburského velkovévodství.
Dnes jedno z nejbohatších měst na světě s velmi vysokou kvalitou života vzniklo na skalnatém vrcholu nad soutokem řeky Alzette a Pétrusse z pevnosti Lucillinburhuc. Dle místní pověsti za její vznik může víla Meluzína, která svedla hraběte Siegfrieda Ardenského a přinutila jej roku 963 založit tzv. Malý hrad. Pravdou však je, že pevnost na křižovatce dvou významných cest založili už Římané a v 10. století začalo kolem ní růst díky její strategické pozici město. Dodnes se zde dochoval systém opevnění, hradby i množství podzemních chodeb a členitý terén skály překonává více než stovka mostů.
Vládci Lucemburku se rychle střídali: své stopy tu zanechali Burgunďané, španělští Habsburkové, rakouští Habsburkové, Francouzi i Prusové. Roku 1815 se pak celé velkovévodství stalo součástí personální unie s Nizozemským královstvím a od roku 1890 je nezávislým státem.
Právě v Lucemburku a v jeho okolí sídlí některé instituce Evropské unie, k nimž patří např. Sekretariát Evropské unie, Evropský parlament, Soudní dvůr EU, část Evropské komise, Evropský účetní dvůr či Evropská investiční banka.
Lucemburk je městem plným zeleně, jehož centrum bylo roku 1994 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Pozoruhodné Staré město pochází z 18. a 19. století. O století starší je katedrála Notre Dame, která vznikla přestavbou staršího jezuitského kostela. V její kryptě našel místo svého posledního odpočinku poté, co byly jeho ostatky třikrát pohřbeny a dvakrát vykopány na jiných místech, český král Jan Lucemburský. Právě tento panovník tu nechal roku 1340 strhnout starší hradby a postavil nové, které město chránily až do druhé poloviny 19. století.
Za pozornost stojí i velkovévodský palác, postavený na místě středověké radnice, který od 19. století slouží jako oficiální sídlo panovníků a kde se konají slavnostní ceremonie a audience. Město se také může pochlubit dvojími kasematy. Kasematy Pétrusse postavili v 17. století Španělé a rozšířil je francouzský pevnostní architekt Vauban. Kasematy Bock se nacházejí na místě původního hradu, který byl v 16. století stržen, a při jeho přestavbě o století později tu vznikla síť chodeb o délce více než 17 km.
Rada: Čeští návštěvníci nemohou vynechat ani náměstí Jana Palacha s jeho pamětní deskou.