PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Lynmouth - Anglie

Základní informace

Lynmouth je malebný rybářský přístav na severu Národního parku Exmoor asi 80 kilometrů severně od Exeteru v anglickém hrabství Devon.

Lynmouth leží pod nejvyšším mořským útesem v Anglii v místech, kde se do moře vlévají řeky West Lyn a East Lyn. Právě ony způsobily v dějinách této obce nemalé problémy místním obyvatelům. Historické dokumenty dokládají rozsáhlé povodně v letech 1607 a 1796, ale největší katastrofa přišla v noci z 15. na 16. srpna 1952. Tehdy nečekaný prudký déšť v Exmooru způsobil záplavy obrovských rozměrů, po nichž bylo zničeno více než sto budov a 28 mostů, 38 aut bylo smeteno do moře a 34 lidí přišlo o život.

Tok řeky byl proto poté sveden do umělého kanálu s vysokými náspy, které dnes vesnici chrání před vodním živlem. Kolem něj vede hlavní ulice, která je uzavřená dopravě a kterou lemují obchůdky pro turisty. Vybrat si tu lze z neuvěřitelného množství suvenýrů souvisejících s mořem, ale oblíbeným sortimentem je i clotted cream.

Prostředí, které viktoriánští turisté nazývali Malé Švýcarsko, se v 19. století stalo pro vyšší společenské vrstvy oblíbeným místem letních dovolených. Své líbánky tu např. strávil anglický romantický básník Percy Bysshe Shelley. Svůj čas tady kromě své šestnáctileté snoubenky Harriety Westbrook věnoval i psaní, takže výsledkem jeho devítitýdenního pobytu v Lynmouth byla báseň Královna Mab. Několik romantických týdnů se svou novomanželkou zde strávil i malíř Thomas Gainsborough, kterého okolí Lynmouth okouzlilo natolik, že o něm prohlásil, že je to nejskvělejší místo pro krajináře, kterým se tato země může pochlubit.

Lynmouth, ležící uprostřed drsného pobřeží severního Devonu, je ideální základnou pro výlety do Národního parku Exmoor. Množství inspirace na cesty lze načerpat v The Exmoor National Park Visitor Centre, které nabízí nepřebernou škálu informací např. formou interaktivních displejů či videa v promítacím sále. Najít ho je možné vedle pozemní lanovky, která Lynmouth spojuje s Lyntonem na vrcholu útesu.

Oficiální webová stránka: www.visitlyntonandlynmouth.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY