PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Lynton - Anglie

Základní informace

Lynton je malebné viktoriánské letovisko na drsném pobřeží severního Devonu asi 80 kilometrů severně od Exeteru ležící na útesu nad přístavem Lynmouth, se kterým je spojené lanovkou.

Vesnice na vrcholu útesu byla po většinu své historie odříznuta od světa a zbytku království zůstávala zcela neznámá. To se však změnilo během napoleonských válek, kdy příslušníci vyšších společenských vrstev nemohli trávit své letní dovolené v Evropě, a tak hledali náhradu. Přitom objevili Lynton, jehož okolí jim připomínalo krajinu ve Švýcarsku. Velkou popularitu vesnici i celému kraji přineslo roku 1869 vydání knihy R. D. Blackmora Lorna Doone, která pojednává o místním podsvětí v 17. století.

K dominantám vesnice patří okázalá radnice, na jejíž stavbu věnoval prostředky vydavatel sir George Newnes. Ten miloval Lynton i jeho okolí a žil na kopci Hollerday Hill. Dům vyhořel za zvláštních okolností roku 1913 a jeho zbytky jsou na zalesněném kopci stále k vidění, stejně jako pozůstatky osídlení z doby železné.

Sir George Newnes byl také iniciátorem a sponzorem lanovky spojující Lynton s vesnicí Lynmouth na úpatí útesu. Spolu s Thomasem Hewittem začali projekt, při němž využili nově patentovaný vynález místního inženýra Boba Jonese. Lanovka totiž k pohybu využívá hmotnosti vody. Nádrže obou vozů se naplní tekutinou, a když se mají dát do pohybu, ze spodního se začne voda upouštět, a tak vůz pomalu stoupá vzhůru. Unikátní dráha Lynton and Lynmouth Cliff Railway byla zprovozněna roku 1890 a jejím úkolem bylo nahoru dopravovat zboží, které připlulo na lodích dolů do přístavu. Dnes každý rok přepraví kolem 300 000 lidí a hrdě se chlubí faktem, že ještě nikdy neměla nehodu.

Z Lyntonu se naskýtá nádherný výhled přes Bristolský záliv na jižní pobřeží Walesu. Začíná tu také čtyři kilometry dlouhá stezka Skalnatým údolím a za pozornost jistě stojí i farmářský trh, který se koná každou první sobotu v měsíci.

Oficiální webová stránka: www.visitlyntonandlynmouth.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY