Lyon - Francie
Základní informace
Historické město Lyon je hlavní město region Rhône-Alpes a třetím největším francouzským městem (po Paříži a Marseille). V Lyonu sídlí mezinárodní centrála Interpolu, televize Euronews a Mezinárodní institut pro výzkum rakoviny. Historické centrum Lyonu je zapsáno na seznamu UNESCO.
Stručná historie Lyonu
Lyon byl založen Římany r. 43 př. n. l. pro římské uprchlíky z 30 km vzdáleného města Vienne. Nově založené osídlení se nacházelo na kopci Fourviére a bylo pojmenováno Lugdunum. Brzy se město stalo významným výchozím bodem všech hlavním římských cest přes Galii. Narodili se zde dva římští císaři: Claudius a Caracalla. Již ve 2. století zde bylo založeno biskupství, které povýšilo na arcibiskupství o století později. K významnému rozvoji města došlo v období renesance především díky obchodu s hedvábím a Lyon byl znám jako centrum finančních operací francouzského krále díky blízkosti švýcarských a italských finančních center. Během Francouzské revoluce byl Lyon poničen a několik budov bylo zbouráno. V době 2. světové války byl Lyon pod německou okupací až do září r. 1944.
Na co se mohou návštěvníci těšit
Starobylou čtvrť Lyonu tvoří spleť úzkých dlážděných ulic, krytých pasáží, renesančních paláců, rušných bister i prvotřídních restaurací a elegantních značkových prodejen. Právě v těchto místech kdysi stávalo římské Lugdunum, jehož zbytky si lze prohlédnout v Galsko-římské muzeu na pahorku Fourviére. Římský amfiteátr Grand Théâtre, nejstarší divadlo v zemi z r. 15 př. n. l. pro 30 000 diváků, je dodnes dějištěm různých představení, od oper po rockové koncerty. Druhý, menší amfiteátr Odéon má dlažbu geometrického vzoru.
Symbolem města je bazilika postavená ze soukromých finančních zdrojů v 19. století – Basilica of Notre-Dame de Fourviére. Tvoří ji shluk věžiček a cimbuří, mramoru a mozaik, křiklavě napodobující byzantský sloh. Bazilika má 4 hlavní věže a zvonici s pozlacenou sochou Panny Marie na vrcholu. Místní obyvatelé stavbu připodobňují ke slonovi ležícímu na zádech. Od baziliky vede krásná cesta Chemin de la Rosaire, která skýtá výhled na metropoli z výšky.
Katolická katedrála svatého Jana Křtitele – Cathédrale St-Jean – se nachází v centru starého města zvaného Vieux Lyon. Stavba katedrály začala ve 12. století na ruinách kostela z 6. století a byla dokončena r. 1476. Mísí se zde románský a gotický sloh. Katedrála je 80 m dlouhá, 20 m široká a hlavní loď měří 32,5 m na výšku. Vitráže zobrazují biblické příběhy. Chloubou katedrály je orloj ze 14. století, který měří 9 m a ukazuje církevní svátky až do r. 2019. Jelikož orloj vznikl v době, kdy se věřilo, že Země je středem vesmíru a všechna vesmírná tělesa ji obíhají, je zde k vidění, jak Slunce obíhá Zemi. Centrální osmihrannou věž podpírá několik mechanických postav – andělé, Panna Marie, archanděl Gabriel, Duch svatý v podobě holubice nebo švýcarská garda. V západním výklenku orloje se nachází socha, která se otáčí vždy o půlnoci – v neděli zobrazuje zmrtvýchvstání Ježíše, v pondělí jeho smrt, v úterý Jana Křtitele, ve středu sv. Štěpána, ve čtvrtek dítě držící kalich a hostii, v pátek dítě se symboly ukřižování a v sobotu Pannu Marii. Orloj zvoní každý den mezi polednem a 16. hodinou vždy v celou hodinu. Začátek představení je pomalý, ale trpělivost je odměněna, když Bůh dá tři požehnání ze svého místa na oblacích.
Srdcem Lyonu je čtvrť Presqu´île, což je úzký výběžek mezi řekami Rhônou a Saônou, ležící na sever od jejich soutoku. Nachází se zde hlavní obchodní třída Rue de la République, která spojuje rozlehlé náměstí Place Bellecour s jezdeckou sochou Ludvíka XIV. a Place des Terraux s radnicí ze 17. století (Hôtel de Ville) a někdejším benediktinským klášterem (dnes Musée des Beaux Arts). Uprostřed náměstí se tyčí fontána z 19. století od sochaře Bartholdiho, který se proslavil sochou Svobody. Nedaleko se nachází ruiny římského Amphithéâtre des Trois Gaulles z r. 19 n. l.