PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Lysgårdsbakken -

Základní informace

Lysgårdsbakken je zimní sportovní stadion v norském Lillehammeru, na jehož dvou skokanských můstcích se každoročně konají závody světového poháru ve skoku na lyžích.

Město Lillehammer s 26 000 obyvateli leží 137 km severně od Osla v údolí řeky Lågen. Pro Nory představuje oblíbené středisko zimních sportů, přičemž se chlubí tím, že první doložená lyžařská akce tu proběhla už roku 1206. Tehdy totiž lyžaři přes hory převezli do bezpečí malého krále Håkona Håkonssona. Tuto událost si každý rok připomínají sportovci během závodu Birkebeinerrennet.

Světový věhlas však městečko získalo až díky XVII. zimním olympijským hrám, které se zde konaly roku 1994. Kvůli nim tu vznikla olympijská vesnička, ale i bobová dráha, běžecké tratě a dva skokanské můstky.

Slavnostní olympijský oheň zažehl korunní princ Håkon. Jeho otec král Harald V. při zahajovacím projevu zdůraznil prioritu Norů, tedy důraz na životní prostředí při budování olympijských areálů, do nichž investovali více než dvě miliardy norských korun. V souladu s tím byla po skončení her olympijská vesnice demontována, ale sportovní areály jsou využívány dodnes.

Stadion Lysgårdsbakken byl dokončen už dva roky před olympiádou a jeho tribuny pojmou až 50 000 diváků. Menší z můstků dosahuje výšky 100 metrů. Větší je o 38 metrů vyšší a roku 2007 prošel celkovou rekonstrukcí, aby jeho tvar odpovídal novým regulím. Navíc získal nový umělohmotný povrch, takže na něm lze trénovat i v létě.

Že se opravdu tento stadion stále využívá, dokládá i fakt, že každý rok tu proběhne během zimy 80 000 skoků a v létě dalších 20 000.

Údaje o tomto stadionu lze získat v nedalekém olympijském muzeu, které dokumentuje nejen lillehammerské olympijské hry, ale samostatná expozice je věnována i všem dosavadním novodobým olympiádám.

Rada: Chcete-li si užít nádherný výhled z vrcholu můstku, můžete vyšlapat 954 schodů, které podél něj vedou. Využít však lze i výtah, který vás vyveze až nahoru na kopec.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace
Základní informace Hlavní fakta

Školní zájezdy Norsko

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY