PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Madrid - Španělsko

Základní informace

Madrid je hlavní a největší španělské město, které leží takřka uprostřed země. Jeho jméno nejspíše pochází z arabského jména medšrid, které má svůj původ ve slově „materia“ neboli dřevo a vztahuje se k lesům, které se zde nacházely v 9. století, kdy zde Maurové postavili pevnost. Madrid získali od Maurů Kastilci v r. 1083 a v r. 1561 z něj učinil Filip II. hlavní město Španělska.

Puerta de Alcalá, Madrid, Španělsko Katedrala Almudena, Madrid, Španělsko Fontána Cibeles, Madrid, Španělsko Palacio Real, Madrid, Španělsko

Nadmořská výška 655 metrů řadí Madrid k nejvýše položeným hlavním městům Evropy. Díky své poloze mezi pohořími Sierra de Guadarrame, Sierra de Gredos a La Mancha a díky vzdálenosti od moře zažívá město horká suchá léta a chladné zimy.

Madrid vznikl kolem pevnosti, kterou dle tradice založil maurský náčelník nad řekou Manzanares. Roku 1086 se dostal do rukou Alfonse VI. Kastilského, ale i nadále si osídlení zachovalo charakter provinčního městečka nepatrného významu. To se změnilo až v polovině 16. století, kdy z něj Filip II. udělal hlavní město říše, a tak nastartoval jeho velký rozvoj.

Tehdejší královský palác Palacio Real stojí na srázu nad řekou. Rozlehlá stavba vznikala jen šestadvacet let a královská rodina tu sídlila až do abdikace Alfonse XIII. roku 1931. Dnes je přístupný veřejnosti a obdivovat tu lze nádherné interiéry, stejně jako vzácné umělecké artefakty.

Centrum města představuje obdélníkové náměstí Plaza Mayor ze 17. století. Dříve sloužilo jako aréna pro býčí zápasy, ale i jako místo konání inkvizičních procesů a poprav. V současnosti tomuto nádhernému prostranství vévodí socha Filipa II. Kastilského.

K významným náměstím patří i Plaza de Cibeles, na němž se nachází budova hlavní madridské pošty či Banco de España z 19. století.

Gurmáni nemohou při prohlídce města vynechat rozlehlou tržnici Mercado de San Miguel. V elegantní budově z 19. století se sloupy z kovaného železa lze najít kromě čerstvého ovoce, zeleniny a masa i nepřeberné množství místních specialit, připravených ke konzumaci.

Madrid se pyšní i množstvím muzeí a galerií. K těm nejslavnějším patří Museo del Prado či Museo Reine Sofia, k jehož předním dílům patří Picassova Guernica.

Rada: Chcete-li ušetřit na vstupném, sledujte webové stránky královského paláce i muzeí. Většina památek nabízí čas, kdy je vstup zdarma.

Oficiální webová stránka: https://www.esmadrid.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY