PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Le Marais - Francie, Paříž

Základní informace

Le Marais je historická čtvrť v centru Paříže na pravém břehu řeky Seiny. Jedná se o jednu z nejpůvabnějších částí centrální Paříže s množstvím historických budov, muzeí, židovskou čtvrtí, ale také bohatým nočním životem a homosexuální komunitou.

Na území dnešního Marais byste až do 13. století nenašli kromě bažin (francouzsky „marais“) prakticky vůbec nic. Ve středověku byly mokřiny a bažiny vysoušeny a v průběhu 16. a 17. století se do Marais začala ve velkém stěhovat pařížská aristokracie. V té době bylo vybudováno hlavní náměstí celé čtvrti Place des Vosges a Marais se stala velmi žádanou adresou.

Pařížská smetánka si v Marais stavěla přepychové paláce, z nichž některé mohou návštěvníci čtvrti obdivovat dodnes. V několika z nich navíc sídlí zajímavá muzea. Pomyslnou jedničkou této čtvrti je především Musée Carnavalet, jehož sbírky jsou umístěny ve dvou sousedících honosných měšťanských domech ze 16. a 17. století. Muzeum by měli navštívit všichni, které zajímají dějiny Paříže, s nimiž se v sálech muzea seznámí díky exponátům pocházejících od římských dob až do současnosti. Mezi zdejší lákadla patří například kolovrátek, na němž ve vězení předla Marie Antoinetta, nebo ložnice Marcela Prousta, v níž napsal většinu svého rozsáhlého díla Hledání ztraceného času. V jiném z paláců, v bývalém sídle výběrčího solné daně ze 17. století, sídlí Picassovo muzeum s největší světovou sbírkou slavného kubisty.

Zlaté časy a rozkvět Marais skončily ve 2. polovině 17. století, kdy se panovník se svým dvorem přestěhoval do nově vybudovaného zámku ve Versailles. Aristokracie opustila honosné domy, do kterých se nastěhovali převážně obchodníci, avšak v době Velké francouzské revoluce čtvrť zcela ztratila svůj lesk a stala se špinavým místem, kde si dávali dostaveníčko zloději nebo prostitutky. Čtvrť však jako by povstala z popela díky rozsáhlým opravám a renovacím v 60. letech minulého století. Nyní je luxusní částí Paříže s množstvím vyhlášených restaurací, drahých butiků a podniků, které jsou mezi místními v módě.

Součástí Marais je také stará židovská čtvrť, jejíž srdcem je ulice rue des Rosiers s židovskými pekařstvími a košer restauracemi. Nadto tu najdete také secesní synagogu, židovské muzeum nebo Památník šoa – významné centrum věnované uctění obětí holocaustu se stálou expozicí.

Oficiální webová stránka: www.aparisguide.com/lemarais

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY