PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Marienplatz - Německo, Mnichov

Základní informace

Marienplatz je hlavní mnichovské náměstí, které se začalo budovat v polovině 12. století; od roku 1972 je náměstí pěší zónou; každoročně se zde pořádají adventní trhy.

Marienplatz , Neues Rathaus a Frauenkirche, Mnichov, Německo Nemecko Mnichov, Marienplatz - shutterstock_435900526.jpg

Marienplatz sloužil ve středověku jako solný a obilný trh a i dnes je to živé místo, které žádný návštěvník Mnichova nemůžu vynechat. V jeho středu stojí nádherná Rybí kašna a Mariánský sloup z roku 1638, považovaný za nejstarší v Evropě. Na vrcholu kamenného monumentu září pozlacená socha patronky Bavorska Panny Marie Immaculaty.

Náměstí dominují dvě radnice. Starší z nich, zvaná jednoduše Stará radnice, byla postavena v letech 1470 až 1475 dle návrhu Jörga von Halspacha. I po rekonstrukcích provedených v 19. století a po skončení druhé světové války lze v jejím interiéru obdivovat velký sál, zdobený sedmi vytesanými erby, jejichž autorem byl roku 1477 Erasmus Grasser a 87 malovaných erbů, dochovaných z původních 99, které vznikly o rok později. Za pozornost stojí i kopie soch slavných maurských tanečníků, jejichž originály lze najít v městském muzeu. V prostorách radnice dnes našlo své sídlo muzeum historických hraček.

Neogotická Nová radnice vznikla v letech 1867 až 1905 a jejím autorem je Georg von Hauberrisser. Její průčelí zdobí postavy z bavorských mýtů a legend, ale i zpodobení vévodů, kurfiřtů či světců.

Její hodinová věž dosahuje výšky 85 metrů a ukrývá zvonkohru. Nejmenší ze zvonů váží deset kilogramů a jeho průměr dosahuje 18 cm, největší pak má váhu 1300 kg. Zvonkohra se každý den náměstím rozeznívá dvakrát a spolu s ní ožije i výjev boje rytířů, jenž připomíná turnaj z roku 1568, který se na Marienplatz odehrál u příležitosti svatby vévody Viléma V. Bavorského a Renaty Lotrinské. V nižším patře lze sledovat tanec zvaný Schäffertanz, upomínající na mor na počátku 16. století. Vrcholu věže pak dominuje slavná soška Münchner Kindl.

Radnice je stále ještě využívána jako sídlo starosty a městské rady.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY