PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Martova pole - Francie, Paříž

Základní informace

Martova pole (Champs-de-Mars) je obdélníková travnatá plocha prostírající se od Eiffelovy věže k Vojenské akademii. Slouží coby jedno z center oslav Dne pádu Bastily 14. července, probíhají tu také oslavy nového roku, kulturní akce nebo koncerty.

Champ de Mars, Paříž, Francie

Ještě na počátku 18. století byla Martova pole oblastí, na níž se rozkládaly převážně zahrady a záhonky se zeleninou. V roce 1751 byla na základě ediktu Ludvíka XV. na jejich jižním konci postavena budova Vojenské akademie (École Militaire) a prostranství se začalo využívat coby cvičiště pro vojáky a místo konání vojenských přehlídek. V té době se mu také začalo říkat „Martova pole“ podle římského boha války Marta.

První oslavy pádu Bastily a začátku Velké Francouzské revoluce se na Martových polích konaly již v roce 1790. Tehdy se jich nedobrovolně zúčastnil i uvězněný král Ludvík XVI. O tři roky později tu Maxmilien de Robespierre pořádal tzv. Festival nejvyšších bytostí vzývající přírodu a lásku. Nedlouho poté Robespierre i jeho přívrženci skončili pod gilotinou.

Později sloužila Martova pole pro pořádání koňských dostihů a startovaly zde třeba také jedny z prvních pařížských horkovzdušných balónů. Koncem 19. století se plocha začala využívat coby výstavní prostor pro nejrůznější výstavy a veletrhy, včetně Světové výstavy v roce 1889, při jejíž příležitosti byla postavena Eiffelova věž na severním konci Martových polí. Ve 20. století tu proběhly také některé velkolepé kulturní akce, v roce 1998 například koncert tří tenorů pod širým nebem, během kterého excelovali interpreti Pavarotti, Carreras a Domingo.

U příležitosti oslav nového milénia byla na jižním konci parku postavena architektem Jeanem-Michelem Wilmotteem tzv. Mírová zeď (La Mur de La Paix), památník světového míru, na němž je slovo „mír“ napsáno ve 49 jazycích, včetně češtiny.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY