Mauermuseum - Německo, Berlín
Základní informace
Mauermuseum, česky Muzeum Berlínské zdi, je muzeum dokumentující historii symbolu studené války a rozdělení hlavního města Německa i celé země a patří k nejnavštěvovanějším muzeím v Berlíně.
Po druhé světové válce byl Berlín rozdělený do čtyř sektorů, z nichž později vzniklo dělení na Západní a Východní Berlín. V noci z 12. na 13. srpna 1961 pak východoněmecká armáda za pomoci policie, pohraničníků i jednotek podnikových milicí obsadila hranici mezi oběma částmi Berlína a ohradila ji ostnatým drátem. O tři dny později se zde začala budovat nepropustná stavba, zvaná Berlínská zeď.
Tato 155 km dlouhá zeď, dosahující výšky 3,6 metrů a šířky okolo 1,2 metru, byla doplněná více než třemi sty pozorovacími věžemi a dvaceti bunkry. Na východní straně ji obepínalo několik pásem určených pro stráže a psy či posílených ostnatým drátem či protitankovými zátarasy. Projít jí bylo možné jen na tzv. checkpointech, tedy ostře hlídaných kontrolních stanovištích.
Právě u jednoho z nich, zvaného checkpoint Charlie, otevřel 14. června 1963 historik dr. Rainer Hildebrandt malé muzeum. V domě Haus am Checkpoint Charlie shromáždil ve dvou a půl pokojích informace o nově postavené zdi, ale díky spolupráci s novináři a lidmi, kterým se ji podařilo překonat, i množství podivuhodných exponátů.
Dnes se muzeum rozšířilo již na plochu 2000 m² a zaměřuje se především na příběhy lidí, kteří se skrze zeď, přes ni i pod ní dostali do svobodné Evropy. Oficiální statistiky uvádí, že jich až do 9. listopadu 1989, kdy byla zeď stržena, bylo 5075, zatímco během své cesty za svobodou na ní přišlo o život 190 obětí.
Prohlédnout si tu je možné množství dobových fotografií, ale i exponáty, které sloužily k útěku, ať už se jednalo o speciálně upravená auta, horkovzdušný balón či miniponorku. Muzeum se navíc zaměřuje i na lidská práva ve světě a zabývá se místy, kde jsou porušována.