PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Mechelen - Belgie

Základní informace

Mechelen ležící zhruba 20 km jižně od Antverp a 25 km severně od Bruselu je od 15. století sídlem belgického katolického arcibiskupství. Za vlády burgundského vévody Karla Smělého v r. 1473 bylo město správním střediskem země. Město Mechelen se proslavilo díky místnímu tmavému pivu Gouden Carolus, které bylo údajně oblíbeným mokem císaře Karla V.

Grand Place, Mechelen, Belgie radnice, Mechelen, Belgie

Náměstí Grote Markt obklopují patricijské domy převážně z 16. – 18. století a stojí zde socha Markéty Rakouské, dcery císaře Maxmiliána I. V době jejího regentství v Nizozemí ve městě sídlil její dvůr a Velká rada. Západně od náměstí se nachází nejvýznamnější turistická atrakce města – St Romboutskathedraal, jejíž stavba trvala zhruba 300 let. Katedrála mohla zůstat nedokončena, kdyby se město nedohodlo s Vatikánem. Podle dohody se ve městě mohly prodávat odpustky, které zbavily kupující jejich hříchů, a vybírat peníze za předpokladu, že část připadne papeži. Katedrála je zasvěcená irskému mnichovi sv. Romboutovi, který v 8. století přinesl do kraje křesťanství. Sakristii zdobí malby vlámského umělce ze 17. století Anthonia van Dycka. Dominantu města tvoří věž katedrály s výškou 97 m, které byla původně projektována do výšky 167 m. Práce však byly předčasně ukončeny r. 1520 kvůli nedostatečně pevnému podloží a nedostatku peněz. Věž katedrály se pyšní nejhezčí zvonkohrou v Belgii, kterou tvoří 49 zvonů, jež vyzvánějí o víkendech a státních svátcích. Po vystoupání 538 schodů mohou návštěvníci za jasného počasí vidět přístav v Antverpách a bruselské Atomium. Katedrála je zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Napravo od katedrály stojí za všimnutí rozlehlá budova paláce De Beyaert, který původně sloužil jako noclehárna pro poutníky. Od 15. století do r. 1914 zde sídlila radnice. V současné době se zde nachází poštovní úřad.

Na východní straně náměstí se nachází komplex budov městské radnice – vlevo je bývalý palác Velké rady se zdobnou fasádou, uprostřed původní stará budova radnice s nedokončenou městskou věží a vpravo mohou návštěvníci vidět zrušenou tržnici sukna. Před radnicí je umístěna socha malého mužíka zvaného Opsinjoorke. Podle tradice ze 17. století se jednou za rok jeho původní dřevěná socha, která je uložena v místním muzeu, nosí v průvodu na soukenné pokrývce. Nosiči přitom figurku vyhazují vysoko do vzduchu a opět ji chytají do pokrývky.

Nedaleko městské radnice na pravé straně ulice Keizerstraat stojí palác Markéty Rakouské (Hof van Savoye), jejíž regentské období patří k nejslavnějším dobám historie Mechelenu. Palác byl postaven r. 1507 ve slohu pozdní gotiky, přičemž severní část je již ve slohu renesančním. Za zhlédnutí stojí zejména jeho zelený vnitřní dvůr. Zdejším vnitřním dvorem se nechala inspirovat Anna Boleynová, druhá manželka anglického krále Jindřicha VIII., která zde strávila rok svého života, při úpravě zahrad paláce Whitehall v Londýně. V paláci Markéty Rakouské trávil své dětství synovec regentky, pozdější císař Karel V. V letech 1616–1795 zde sídlila Velká rada Nizozemska. Od r. 1796 zde sídlí Soudní dvůr.

Mezi méně známé památky města patří tři domy z 16. století stojící u řeky Dilje, které bohužel nejsou přístupné veřejnosti.

Zdroj:
knižní průvodce Společník cestovatele – Brusel, Bruggy, Gent a Antverpy, nakladatelství Ikar
knižní průvodce Průvodce na cesty – Belgie, Lucembursko, nakladatelství freytag & berndt
http://www.discoverflanders.com/mechelen.asp

Oficiální webová stránka: https://toerisme.mechelen.be

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Zajímavé články

Hranolky

Školní zájezdy Belgie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY