PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Meissen - Německo

Základní informace

Meissen, česky Míšeň, je půvabné historické město v údolí řeky Labe, ležící asi 25 km severozápadně od Drážďan v německé spolkové zemi Sasko.

Albrechtsburg, Míšeň, Německo Nemecko Meissen

Bývalá rezidence míšeňských markrabat vznikla z marky, tedy pohraničního území říše, kterou roku 929 založil Jindřich I. Ptáčník, aby odtud snadněji kolonizoval slovanská území na východě. Už za 37 let tu bylo sídlo markraběte a o dva roky později i biskupství. Největší rozvoj Míšně však začal ve 12. století poté, co se spojily okolní osady a rod Wettinů získal dědičný titul markraběte. Právě z této rodiny pocházeli budoucí saští kurfiřti a králové. V roce 1485 se však Wettinové přestěhovali do nedalekých Drážďan a význam města začal upadat.

K dalšímu oživení došlo až v roce 1710, kdy zde byla založena první výrobna porcelánu v Evropě. Ta pod názvem Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen funguje dodnes. Své sídlo našla původně v kurfiřtském zámku zvaném Albrechtsburg. Postavený byl v letech 1471 až 1489 dle návrhu Arnolda von Westfalen pro bratry Ernesta a Albrechta z rodu Wettinů. Dodnes tu lze kromě nádherných interiérů s freskami s historickými výjevy obdivovat i unikátní velkolepé vnější točité schodiště.

V těsné blízkosti se na návrší nachází i jedna z nejcennějších středověkých sakrálních památek Saska. Dóm zasvěcený svatému Janu Evangelistovi a svatému Donátovi vznikal od poloviny 13. do poloviny 15. století, ale věže mu byly dostavěny až na počátku 19. století. Za pozornost tu stojí raně gotické plastiky a pro Čechy je jistě zajímavý náhrobek dcery Jiřího z Poděbrad Zdenky, který se nachází mezi náhrobky vévodů v Kurfiřtské kapli.

Centrum Míšně představuje náměstí Markt, na kterém se nachází pozdně gotická radnice z druhé poloviny 15. století, renesanční domy a kostel Panny Marie s nejstarší porcelánovou zvonkohrou na světě. Historické jádro však nabízí i příjemnou procházku mezi zrekonstruovanými měšťanskými domy s červenými střešními taškami, kde můžete nahlédnout do tichých vnitřních dvorů a užívat si romantická zákoutí.

Oficiální webová stránka: https://www.stadt-meissen.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY