PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Melrose Abbey - Skotsko

Základní informace

Melrose Abbey je jedno z nejkrásnějších opatství ve skotské oblasti Borders, které bylo opakovaně pleněno anglickými vojsky. V narůžovělých troskách cisterciáckého opatství je pohřbeno srdce skotského krále Roberta I. (známý také jako Robert the Bruce).

Melrose Abbey, Skotsko

Název městečka, v němž leží jedny z nejkrásnějších ruin v Evropě, odkazuje na jeho keltské obyvatelstvo, neboť se patrně jedná o zkomoleninu keltských slov mail a rhos, označující pokosenou louku.

První opatství v těchto místech založil už roku 651 svatý Aidan z Lindisfarne. Na počátku 12. století pak král David I. požádal mnichy z Rievaulx, aby zde vytvořili nové opatství. Postaveno bylo z růžového kamene v gotickém stylu a jako centrum církevního Skotska sloužilo až do reformace. Základem opatství je kostel Panny Marie ve tvaru kříže svatého Jana. Jeho délka dosahovala 70 metrů a obvod 287 metrů. Žilo tu sto mnichů, z nichž poslední tady zemřel roku 1590. Od té doby opatství chátralo až do počátku 19. století, kdy se o obnovení jeho dřívější slávy zasadil Sir Walter Scott.

Opatství prošlo mnoha rekonstrukcemi, ale bylo i mnohokrát vydrancováno a roku 1544 jej vypálil Jindřich VIII., protože Skotové neschválili manželství jeho syna se skotskou princeznou Marií Stuartovnou. Definitivně pak svůj věhlas opatství ztratilo po kanonádě Olivera Cromwella během občanské války.

Melrose Abbey se pyšní srdcem skotského krále Roberta Bruce, který vládl v letech 1305 až 1329. Jeho tělo našlo místo svého posledního odpočinku v opatství Durfermlinském. Podle pověsti však odvezl jeho srdce sir James Douglas s sebou na křižáckou výpravu, při níž byl ve Španělsku zabit. Srdce, které prý před smrtí mrštil po nepříteli, pak bylo odvezeno a uchováno v Melrose Abbey. Pravda je, že roku 1996 zkoumali historici olověnou schránku, v níž mělo být srdce uloženo. Při otevření v ní našli zapečetěnou menší krabičku, na níž nápis oznamoval, že srdce bylo nalezeno pod podlahou kapituly v březnu 1921 ministerstvem Jeho Veličenstva. Tu již neotevřeli a srdce bylo slavnostně pochováno 26. června 1996, v den výročí bitvy u Bannockburnu, v níž Robert Bruce porazil anglické vojsko.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY