PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Millennium Bridge - Anglie, Londýn

Základní informace

Millennium Bridge je ocelový most přes řeku Temži, spojující v centru Londýna obvod Bankside s City.

St Paul´s Cathedral a Millenium Bridge, Londýn, Anglie Millenium Bridge, Londýn, Anglie

Millennium Bridge je první most postavený přes Temži v hlavním městě Spojeného království po více než sto letech. Jeho příprava začala roku 1996, kdy deník Financial Times spolu se čtvrtí Southwark vypsaly architektonickou soutěž na pěší most. Jedním z hlavních kritérií byl požadavek, aby tato stavba byla dostatečně vysoká, aby pod ní mohly proplouvat lodě.

Mezi více než dvěma sty návrhy zvítězil projekt, jehož autory byla firma Arup, zaštiťující inženýrské práce, architektonická společnost Foster and Partners a sochař sir Anthony Caro. Ti přišli s vizí 325 metrů dlouhého mostu s dvěma pilíři, jehož čtyři metry široký chodník je tvořen hliníkovými deskami lemovanými nerezovým zábradlím. Jako ideální místo se ukázala spojnice mezi Tate Modern a katedrálou svatého Pavla.

Výstavba začala v roce 1998 a most byl slavnostně otevřen 10. června 2000. První den přes něj přešlo devadesát tisíc chodců, přičemž kamery později ukázaly, že na mostě stálo zároveň i dva tisíce lidí. To samo o sobě by nebyl problém, neboť stavba byla dimenzována na pět tisíc lidí a až dvě osoby na m². S čím však autoři nepočítali, byly drobné kmity mostu. Těm lidé podvědomě přizpůsobovali rytmus své chůze, a tak jej rozkmitávali ještě více. Pro právě dostavěný most to byla katastrofa, zvláště s ohledem na to, že se jeho cena vyšplhala na 18,2 milionů liber, čímž přesáhla o 2,2 miliony plánovaný rozpočet. Zpočátku byl proto most hlídán a pouštěl se na něj jen omezený počet chodců. Z obou dvou stran se však tvořily dlouhé fronty, a tak nezbylo než jej dva dny po otevření uzavřít a vymyslet jeho opravu. Od května 2001 do ledna 2002 tu proto byly instalovány hydraulické tlumiče a po mnoha testech byl most 22. února 2002 znovu otevřen.

Millennium Bridge se stal jednou ze slavných ikon Londýna. Objevil se v mnoha filmech – důležitou roli sehrál např. i ve snímku Harry Potter a princ dvojí krve.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY