PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Mont Blanc - Francie

Základní informace

Mont Blanc je nejvyšší hora Alp, Francie, Evropské unie i Evropy. Měří 4809 metrů a nachází se na italsko-francouzské hranici.

Francie Chamonix, Mont Blanc Francie Mont Blanc glacier with Lac Blanc

S oficiálně nejvyšší horou Evropy to však není tak jednoduché. Kvůli nejednotné metodice v určování evropsko-asijské hranice bývá jako nejvyšší evropský bod uváděn Elbrus v pohoří Kavkaz, dosahující 5642 metrů. Navíc Italové trvají na znění smlouvy z roku 1860, v níž postoupila Itálie Francii Savojsko a Mont Blanc se stal hraniční horou. A i přestože tento fakt potvrdila Pařížská mírová smlouva v roce 1947, jakékoli italské poznámky o skutečnosti, že hranice mezi oběma zeměmi vede přímo přes vrchol hory, tedy, že Mont Blanc leží částečně i v Itálii, Francie ignoruje.

Problém je také v přesné výšce hory – výsledky různých měření posledních let se pohybují od 4808 do 4811 m n. m, přičemž se většinou shodují, že samotná hornina končí v maximální výšce 4792 m n. m. a na ní je pak 14 až 23 metrů vysoká vrstva ledu.

Poprvé byla hora zdolána 8. srpna 1786. Jejími pokořiteli byli lékař ze Chamonix Michel Paccard a hledač pokladů Jean Jacques Balmat. Ten našel motivaci k tomuto odvážnému kousku v penězích. Roku 1760 totiž vypsal přírodovědec Horace Bénédict de Saussert odměnu ve výši dvaceti zlatých tolarů pro toho, kdo jako první stane na vrcholu Mont Blancu.

Dnes je možné se dostat na vrchol čtyřmi výstupovými trasami a množstvím horolezeckých cest. Kochat se krásou této hory však může i člověk netrénovaný. Stačí vyjet visutou lanovkou po východním úbočí masivu do výšky 3842 m n. m. na Aiguille du Midi, kde se nejvyšší bod Mont Blancu objeví jako na dlani.

Rada od nás: Ti, kteří se chtějí vydat na náročnou cestu na nejvyšší vrchol Alp, by neměli opomenout se před cestou zastavit ve středisku horských vůdců v Chamonix. Tam je možné si objednat doprovod zkušeného horala, ale také se zde dá zjistit velmi přesná předpověď počasí na nejbližší hodiny i dny.

Oficiální webová stránka: www.montebianco.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY