PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Mont Sainte-Odile - Francie

Základní informace

Mont Sainte-Odile, česky Hora svaté Otýlie, je 753 metrů vysoký kopec západně od Obernai v pohoří Vogézy ve francouzském Alsasku.

Francie Mont Sainte-Odile Abbey

Svatá Otýlie je patronkou Alsaska. Narodila se v 7. století v Obernai alsaskému vévodovi Etichonovi a jeho manželce Bereswindě. Osud dívky by vydal na román. Otec očekával narození syna, a poté, co na svět přišla holka, své zklamání rozhodně neskrýval a chtěl ji nechat zabít. Jeho žena jej však uprosila, a tak dcera skončila v nuzné chalupě. Ve dvanácti letech byla pokřtěna a poté se o ní dozvěděl její mladší bratr. Když chtěl, aby se Otýlie vrátila na rodný hrad, otec se rozzuřil natolik, že svého syna zabil. Jako pokání pak Otýlii toleroval doma, ale brzy došlo k dalšímu konfliktu, když se zbožná dívka odmítla vdát za vybraného prince. V zoufalství utekla do lesa, kde se před ní otevřela skála a nabídla jí útočiště. Etichon časem prozřel a postavil pro dceru majestátní klášter Hohenburg, kde se Otýlie spolu s dalšími dívkami věnovala dobročinnosti a skutkům milosrdenství. Celá hora, na níž klášter stojí, je pak po ní pojmenována.

Hora svaté Otýlie byla dle archeologických nálezů osídlena už Kelty. Římané zde pak postavili pevnost, kterou roku 407 zničili Vandalové. Klášter, jenž tu v 7. století vznikl, dominoval okolí po několik staletí. Sestaven zde byl i slavný manuskript Hortus deliciarum. Ve středověku byl však celý komplex zničen, v 17. století jej přestavěli premonstráti a poté roku 1853 jej znovu přebudoval štrasburský biskup.

Dnes si tu lze prohlédnout kapli svaté Otýlie s jejími relikviemi a sarkofágem z 8. století, zlacenou Kapli slz či křížovou chodbu z 12. století. U úpatí hory se nachází pramen, který léči slabozraké, a nepřehlédnutelná je i 10 kilometrů dlouhá Pohanská zeď. Postavena byla ze 300 tisíc kamenných bloků, z nichž nejvyšší dosahují tří metrů a široké jsou až 1,8 metru.

Oficiální webová stránka: www.mont-sainte-odile.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY