PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 6x

Mont St-Michel - Francie

Základní informace

Mont St-Michel, zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO, je přílivový ostrov s klášterem v severozápadní Francii. Po Paříži je druhým nejnavštěvovanějším místem ve Francii, kam každoročně zavítají více než tři miliony návštěvníků.

Mont Saint Michel, Francie Mont-Saint-Michel, Francie Mont-Saint-Michel, Francie

V ústí řeky Couesnon vystupuje z bílého písku 80 metrů vysoký skalnatý ostrůvek, na jehož vrcholu se tyčí klášter. Tato silueta je po pařížských památkách snad nejznámějším francouzským obrázkem a malý ostrov se nadto pyšní více než 1300 let dlouhou historií. Počátky zdejšího opatství sahají až do roku 708 – tehdy se biskupovi Aubertovi z nedalekého města Avranches zjevil archanděl Michael a pověřil ho postavením kaple na neobydleném zalesněném ostrůvku u normandského pobřeží. Biskup podle legendy se stavbou váhal, až mu nakonec archanděl svým dlouhým prstem propálil lebku, která je dodnes vystavena v pokladnici kostela St-Gervais v Avranches. Nakonec Aubert kapli přeci jen nechal vystavět a do Mont St-Michel začali přicházet první poutníci. V roce 966 svěřil normanský vévoda Richard I. Nebojácný opatství do péče benediktýnům a v 11. století započaly stavební práce na novém opatském kostele a klášterním komplexu.

Část vybudovaného opevněného kláštera bohužel v roce 1204 lehla popelem a mniši následně vybudovali nový třípatrový komplex, který bývá právem nazýván „bâtiment de la Merveille“ – „Zázračná budova“. Ke klášteru se dostanete hlavní uličkou celého ostrova (Grand rue) a budete muset vystoupat po 350 schodech. Odměnou vám však bude pohled na nádherné gotické budovy, jejichž interiéry můžete také navštívit. V komplexu si prohlédnete např. rytířský sál, refektář, přijímací sál nebo křížovou chodbu. Soubor klášterních budov korunuje opatský kostel (Église Abbatiale) s pozlacenou sochou archanděla Michaela na vrcholku věže. Kostel je dokonalým příkladem harmonického spojení románského a gotického slohu.

Ostrov se později proslavil především tím, že se během stoleté války jednalo o jediné místo severní Francie, které neobsadili Angličané. Již během 15. století začaly klášterní budovy sloužit také jako vězení, během Velké francouzské revoluce byl klášter zrušen a místo mnichů jeho místnosti obývali vězni. Únik odtud byl prakticky nemožný, a tak si ostrůvek vysloužil přezdívku „Bastila moře“. Vězení v roce 1863 zrušil Napoleon III. a do té doby stihlo zdejší věznicí projít na 15 000 osob. Po zrušení věznice se mniši do kláštera opět vrátili a v roce 1874 byl Mont St-Michel vyhlášen historickou památkou a začali jej navštěvovat první turisté.

Turistický ruch na ostrově kraluje dodnes. Najdete zde velké množství restaurací, hotelů i obchodů se suvenýry a také několik muzeí, například muzeum voskových figurín Grévin či tzv. Archéoscope – multimediální show, během níž vás archanděl Michael provede bohatou historií Mont St-Michel.

Oficiální webová stránka: www.ot-montsaintmichel.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY