PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Montjuic - Španělsko, Barcelona

Základní informace

Montjuïc je vrch tyčící se nad přístavem na jižní straně Barcelony a největší rekreační čtvrť města. Nachází se zde řada muzeí a galerií, zábavní park a noční kluby. Oblast došla uznání jako místo pořádání Světové výstavy 1929.

Přístav v Barceloně a Montjuic, Španělsko

Montjuïc je 185 metrů vysoký kopec, tyčící se nad barcelonským přístavem a nad řekou Llobregat.

Dominanta Barcelony je tvořena čtvrtohorními sedimentálními horninami. Osídlen byl už v neolitu a jako zdroj dříví a stavebního kamene přitahoval po staletí okolní obyvatele. Po staletí pak hrál tento vrch strategickou roli v obraně města.

Na vršku Montjuïcu vyrostla v 17. století pevnost Castell de Montjuïc, jejíž současná podoba však pochází až z doby o sto let později. Sloužila nejenom na obranu Barcelony, ale dlouho i jako vězení, určené hlavně pro politické vězně.

Dnešní podobu kopce určila především Světová výstava, která se v Barceloně konala roku 1929. Pro její potřeby tu vyrostlo množství paláců a technických zajímavostí. K nim patří např. zpívající fontána Fontana Magica, jejíž kouzlo si lze užívat dodnes. Během noci od čtvrtka do neděle ožívá velkolepou hrou vody, světel a zvuku.

Pro stejnou příležitost vznikla i kabinová lanovka, která ve své době byla nejrychlejší na světě. Za hodinu na vrchol kopce přepravila šest tisíc lidí.

Všechny tyto nové stavby nahradily na konci 30. let 20. století starší zástavbu, ale i židovský hřbitov, o němž jedna z teorií tvrdí, že dal název celému kopci. Slovo Montjuïc totiž mohlo vzniknout z výrazu Mont dels Jueus, tedy Židovská hora. Možné je však i to, že původem tohoto názvu je spojení Mont Iovis, znamenající Jupiterova hora.

Montjuïc se stal i dějištěm části soutěží při Olympijských hrách, pořádaných v Barceloně roku 1992. Právě tady se konalo i slavnostní zahájení a pro tyto hry vyrostl Olympijský stadion pro pětašedesát tisíc diváků. Pro lepší přenos televizního vysílání Olympiády byla postavena i kontroverzní telekomunikační věž Torre de Calatrava, která ve své době vzbuzovala velké emoce.

Svahy kopce tvoří největší barcelonský park. Kromě úžasných výhledů na město tu lze najít muzeum lidové architektury Poble Espanyol, botanickou zahradu, hřbitov z roku 1883, ale i Národní muzeum katalánského umění. Vynechat nelze ani závodní okruh, který dříve hostil Velkou cenu Španělska ve Formuli 1.

Oficiální webová stránka: https://barcelonando.com/montjuic-olympic-ring

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY