PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Montmartre - Francie, Paříž

Základní informace

Názvem Montmartre se označuje kopec, který je s výškou 130 metrů nejvyšším přirozeným bodem v Paříži, a také čtvrť, která se na něm rozkládá. Tu si na přelomu 19. a 20. oblíbili mnozí malíři, spisovatelé a bohémové a uměleckou atmosféru si Montmartre uchovává dodnes.

Francie Paris, Montmartre Francie Paris, panorama of the city from the hill of Montmartre

Jméno Montmartre je složeninou vzniklou ze spojení slov „Mont des martyrs“, hora mučedníků. Tento název souvisí s jednou z nejznámějších pařížských legend o svatém Divišovi (Saint-Denis), prvním pařížském biskupovi. Diviš byl spolu se svými dvěma učedníky ve 3. století vyslán do Galie šířit křesťanství, to se však nezamlouvalo zdejšímu římskému prefektovi. Když se Diviš odmítl své víry vzdát, byl dlouze mučen, a nakonec mu byla právě na Montmartru sťata hlava. Navštívíte-li zdejší Kostel svatého Petra, který stojí nedaleko baziliky Sacré-Coeur a je jedním z nejstarších v Paříži, uvidíte uvnitř Divišovu sochu s uťatou hlavou, kterou světec drží v ruce. Diviš totiž údajně po popravě vzal svoji hlavu a odešel s ní ještě 6000 kroků na sever, kde konečně naposledy vydechl. Na tomto místě byla později založena bazilika St. Denis, v níž je pohřben jak svatý Diviš, tak většina francouzských králů a královen.

Montmartre byl po dlouhá staletí samostatnou vesnicí, stojící stranou od pařížského dění, a k hlavnímu městu byl připojen až v roce 1860 coby součást 18. městského obvodu. Především na konci 19. a na počátku 20. století se sem začali sjíždět umělci, kteří na Montmartre mířili zejména kvůli výrazně nižším životním nákladům. Na zdejších vinicích, z nichž se do současnosti zachovala jedna poslední, se sklízely hrozny a z nich se vyrábělo víno, na nějž tu byla oproti Paříži nižší daň – i to sem přitahovalo umělce a bohému. Kromě toho na kopci i pod ním začaly v 19. století vyrůstat četné kabarety, tančírny a nevěstince, pro něž si Montmartre vysloužil pověst hříšného místa.

K nejslavnějším umělcům, kteří tu v době „zlatého montmartreského věku“ žili a tvořili patřil Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Henri Matisse, Henri Toulouse-Lautrec nebo německý básník Heinrich Heine. Chcete-li se dozvědět více o zdejší umělecké minulosti, vydejte se do muzea Musée de Montmartre, které sídlí v krásném domě ze 17. století, v němž měli své ateliéry umělci jako Suzanne Valadon, Auguste Renoir nebo Maurice Utrillo. Nedaleko muzea pak stojí proslulý kabaret Lapin Agile (Čiperný králík), jeden z těch, ve kterých se umělci kdysi scházeli. Kromě toho uvidíte na Montmartru také budovu ateliérů Bateau-Lavoir, v níž Pablo Picasso roku 1907 namaloval svůj slavný obraz Avignonské slečny, na němž zvěčnil skupinu zdejších prostitutek a který se stal prototypem kubismu.

Oficiální webová stránka: www.aparisguide.com/montmartre

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY