PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 5x

Montserrat - Španělsko

Základní informace

Klášter Montserrat, ležící asi 50 km severozápadně od Barcelony, je nejvýznamnější poutní místo Katalánska. Je tu uchována socha svaté patronky této země panny Marie z Montserratu.

Montserrat, Španělsko Montserrat, Španělsko Montserrat, Španělsko Montserrat, Španělsko

Vznik a historie kláštera

Legenda vypráví, že roku 880 zahlédli pastýři v horách sestupovat z nebe světlo a zaslechli nádhernou melodii. Když se vše za týden opakovalo, přizvali k tomuto zjevení místního kněze. Ten po čtyřech týdnech pozval biskupa, který zde v jeskyni objevil nádhernou sochu Panny Marie. Jejich snaha o její vytažení na povrch však přišla vniveč, neboť socha během prací zázračně ztěžkla, což bylo pro biskupa jasným znamením, že Panna Marie si nepřeje, aby byla přemístěna.

Nechal proto kolem sochy postavit malou kapli. Roku 1025 byl na tomto místě založen benediktinský klášter, který fungoval až do počátku 19. století, kdy jej francouzští vojáci zničili a všechny mnichy zabili.

Obnoven byl až roku 1844 a dnes tu žije osmdesát mnichů.

Co si mohou návštěvníci prohlédnout

Centrem celého komplexu až osmipatrových budov je stále bazilika, v níž se poutníci mohou poklonit soše Panny Marie z Montserratu, která na ně shlíží zpoza oltáře. Přestože je z bezpečnostních důvodu uschována za sklem, mohou se návštěvníci dotknout zeměkoule, již drží Panna Marie v ruce a která vystupuje mimo skleněnou schránku. Tuto 95 cm vysokou sochu, zvanou La Morenita, tedy „černá“, vyrobil dle pověsti svatý Lukáš a sem ji přinesl svatý Petr roku 50 n. l. Radiokarbonová zkouška však prokázala, že vyrobena byla až ve 12. století.

Rozlehlý objekt kláštera, který shlíží ze skalní plošiny ve výšce 750 m n. m. do údolí, nabízí svým návštěvníkům nádherný zážitek. V muzeu si mohou prohlédnout sbírku katalánských obrazů 19. a 20. století stejně jako díla předních italských malířů. Obdivovat tu lze práce např. Pabla Picassa, El Greca či Caravaggia. Ve vedlejší knihovně se nachází přes 150 000 svazků a návštěvníci by neměli vynechat ani prohlídku hrobek aragonských králů.

Již od 14. století funguje v klášteře slavný dětský pěvecký sbor, jehož padesát členů, jen chlapců, zpívá dvakrát denně na mši.

Název kláštera stejně jako i hory, na níž se nachází, znamená v překladu „zubatá hora“ a odkazuje na silně erodovaný masiv, jehož vrcholky připomínají zuby pily. Nejvyšší z nich Sant Jeroni dosahuje výšky 1236 m.

Rada: Ke klášteru je možné se dostat visutou lanovkou ze stanice Montserrat-Aeri nebo zubačkou z vesnice Monistrol de Montserrat.

Oficiální webová stránka: www.montserratvisita.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY