PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Morteratsch - Švýcarsko

Základní informace

Morteratsch je jeden z největších evropských ledovců, který leží ve východním Švýcarsku v graubündenských Alpách v oblasti Svatého Mořice.

Nejrozsáhlejší ledovec v horském masivu Bernina klesá od nejvyšší hory této oblasti Piz Bernina z výšky 4 000 m n. m. mezi štíty Piz Morteratsch, Crast´Agüzza, Piz Argient, Piz Zupò a Bellavista až do nadmořské výšky okolo 2 150 metrů. Šest kilometrů dlouhý ledovec s objemem ledu 1,2 km² napájí vodou řeku Ora do Morteratsch, která ji odvádí dále do Innu, jenž se vlévá do Dunaje a ústí do Černého moře.

Délka tohoto ledovce se však každoročně významně zkracuje o několik desítek metrů. Tuto smutnou skutečnost je možné pozorovat díky naučné stezce, která vede od železniční zastávky proslulého Bernina Express, nazvané prostě Morteratsch. Z ní se pak lze vydat po nenáročné cestě, na níž tabulky s letopočtem ukazují vzdálenost od bodu, kam sahal ledovec roku 1900.

Každému je tak zřejmé, že k největšímu úbytku došlo na konci poloviny 20. století, kdy rozdíl mezi lety 1940 a 1950 činil neuvěřitelných 1 032 metrů, přičemž průměrně se ledovec zkrátí během deseti let o zhruba tři sta metrů své délky.

I proto roku 2017 vznikl projekt na záchranu ledovce na základě výroby umělého sněhu. Počítá s tím, že dokud je ledovec pokryt sněhem, nedochází k tání ledu. Jeho snahou je tedy skrze výrobu a nafoukání umělého sněhu ledovec nejenom zachránit v současné velikosti, ale během dvaceti let jej i částečně obnovit.

Ploché ledovcové údolí nabízí příjemnou pohodlnou turistiku až k začátku splazu. Morteratsch je také oblíbeným cílem skialpinistů, neboť umožňuje nenáročné ledovcové přechody v nádherných sceneriích vysokých hor. Užít si tu lze i deset kilometrů dlouhou sjezdovku, která od vrchní stanice lanovky překonává výškový rozdíl 1 100 metrů.

Oficiální webová stránka: https://www.morteratsch.ch

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY