PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 0x

Münchner Residenz - Německo, Mnichov

Základní informace

Münchner Residenz je palácový komplex v centru Mnichova, dříve sloužil jako rezidence bavorských králů; dnes se zde nachází rozsáhlé muzeum a klenotnice.

Rezidenz, Mnichov, Německo

Bývalé sídlo bavorských králů začalo psát svou historii již roku 1255, kdy Ludvík Silný postavil na svou obranu jižně od dnešní Rezidence tzv. Alter Hof.

Po neúspěšné revoluci místních obyvatel, vedené proti vévodovi Štěpánovi III., však rod Wittelsbachů pochopil, že původní tvrz není dostatečně bezpečná, a tak roku 1385 nechali jeho příslušníci postavit vodní hrad, který se stal základem paláce, jenž je považován za jejich nejvýznamnější stavbu. Hrad byl tehdy financován městem Mnichov, které tuto částku muselo vydat jako pokutu za povstání.

Každý panovník pak rodinné sídlo přestavoval a rozšiřoval, až nakonec rozsáhlý komplex nahradil celou městskou čtvrť. Na gotických základech tu tak lze spatřit ohlasy renesance, baroka, rokoka i klasicismu.

V roce 1623 se Residenz stala politickým a kulturním centrem kurfiřství, a tak tu brzy přibyly nové budovy kolem tzv. Brunnenhofu, ale i Hofkapelle či Reiche Kapelle. O století později pak palácové stavby doplnilo rokokové divadlo dle návrhu Françoise de Cuvilliése a v polovině 19. století, kdy tu bylo oficiální sídlo panovníků bavorského království, přibyla např. Königsbau a Festsaalbau.

Rodina Wittelsbachů tu bydlela až do roku 1918 a o dva roky později vláda rozhodla o přeměně komplexu na muzeum.

Ve sto třiceti zpřístupněných místnostech kolem deseti nádvoří si tak návštěvníci mohou prohlédnout v tzv. Rezidenčním muzeu nekonečné sbírky, do nichž exponáty po staletí přiváželi Wittelsbachové z celého světa. Obdivovat tu lze dokonalé gobelíny, zlacené nádobí, šperky, ale i portréty příslušníků rodu.

V Rezidenci našly své sídlo i Státní sbírka egyptského umění, Státní numismatická sbírka a Klenotnice, v níž jsou uchovávány bavorské korunovační klenoty.

Oficiální webová stránka: https://www.residenz-muenchen.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY