PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Musée d´Orsay - Francie, Paříž

Základní informace

Musée d’Orsay patří k předním pařížským uměleckým galeriím a proslulo především svou sbírkou impresionistů a postimpresionistů. Sídlí na levém břehu řeky Seiny v krásné secesní budově bývalého nádraží.

Musee D´Orsay, Paříž, Francie

Na místě současného muzea původně stával velkolepý Palais d’Orsay, sídlo Státní rady a Účetního dvora, který však lehl popelem během pařížské komuny v roce 1871. Třicet let byly na tomto místě pouhé ohořelé ruiny a na sklonku 19. století bylo rozhodnuto o výstavbě nového nádraží, které mělo být otevřeno u příležitosti Světové výstavy v roce 1900.

Stavba byla objednána orleánskou železniční společností a coby architekt byl vybrán Victor Laloux. Přepychová nádražní budova byla slavnostně otevřena na výročí pádu Bastily 14. července 1900 a sloužila coby vzor pro výstavbu nádraží po celém tehdejším světě, mimo jiné pro Grand Central Terminal v New Yorku. Bezmála čtyřicet let sloužilo orsayské nádraží svému účelu, ale v roce 1939 již byla jeho nástupiště příliš krátká pro modernější delší vlakové soupravy. Nádraží tedy bylo uzavřeno a během druhé světové války sloužilo coby poštovní centrála, později také jako příležitostná aukční síň.

V 60. letech minulého století se uvažovalo o úplné demolici budovy a jejím nahrazení moderním hotelovým komplexem, v roce 1973 byla však stavba zapsána na seznam chráněných historických památek a prezident d’Estaing o čtyři roky později rozhodl o její přeměně na muzeum. V prosinci 1986 muzeum slavnostně otevřel prezident Mitterand.

Musée d‘Orsay se specializuje na francouzské umění z let 1848 – 1914 a prohlédnout si v něm můžete obrazy, sochařská díla, předměty dekorativního umění nebo fotografie. Největšímu zájmu se těší zdejší jedinečná sbírka impresionistů a postimpresionistů s ústředními díly Édouarda Maneta, Clauda Moneta, Paula Cézanna, Augusta Renoira, Edgara Degase a dalších. Sbírka je umístěna ve třech podlažích, impozantní je především obrovská centrální vstupní hala, ve které spatříte také původní nádražní hodiny.

Oficiální webová stránka: www.musee-orsay.fr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY