PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Musée du Louvre - Francie, Paříž

Základní informace

Musée du Louvre je pařížské muzeum s jednou z nejvzácnějších světových uměleckých sbírek.

Francie Paris, Louvre

Jeden z největších paláců na světě vznikl z pevnosti, kterou nechal kolem roku 1190 postavit Filip August. Její základy jsou dodnes vyznačeny v dlažbě na nádvoří Cour carrée. V roce 1385 Karel V. začal pevnost přestavovat v gotickém stylu na královskou rezidenci, jež se pyšnila impozantním vstupem, velkolepou knihovnou a přepychovými komnatami. Další panovníci však přestali Louvre využívat a pobývali spíše ve čtvrti Marais či na svých sídlech v údolí Loiry.

Dnešní podobu tohoto komplexu začal budovat František I. pro svou sbírku uměleckých předmětů, které si přivážel ze svých cest po Itálii. Tady také přesvědčil renesanční umělce, jako byl např. Leonardo da Vinci, aby přijeli do Francie. Král se však dokončení stavby nedožil a její budování pokračovalo až do roku 1682, kdy Ludvík XIV. přemístil svůj dvůr do Versailles. Palác poté zůstal opuštěn a chátral, a dokonce se začalo uvažovat o demolici jeho starších částí. Roku 1793 rozhodl konvent o přeměně Louvru na Centrální muzeum umění a poté, co Napoleon postavil Arc de Triomphe du Carrousel, se začalo i s rekonstrukcí celého paláce.

V druhé polovině 20. století přestaly vyhovovat prostory muzea, a tak od roku 1981 vznikly plány na jeho modernizaci. Pověřen jimi byl americký architekt čínského původu Ieoh Ming Pei, který uprostřed hlavního nádvoří vybudoval pyramidu ze 793 skleněných tabulek, která slouží jako hlavní vchod. Návštěvníci tudy sestoupí do mramorové haly Cour Napoléon, odkud se mohou vydat do tří křídel budovy. Ve více než 200 sálech je tu vystaveno přes 30 tisíc uměleckých děl, rozdělených do 7 oddělení. K nejslavnějším exponátům kromě Mony Lisy patří např. sochy divokých koní od Guillaume Coustona, Michelangelův Umírající otrok, Vermeerova Krajkářka, antické sochy Niké Samothrácká či Venuše z Milétu, ale vidět tu lze i sarkofág Ramesse II.

Rada: Říká se, že kdybyste se u každého díla zastavili jen na půl minuty, strávili byste v Louvru 3 měsíce. Proto je lepší si vzít u vchodu plánek a vydat se jen do vybraných sálů.

Oficiální webová stránka: www.louvre.fr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Doplňující informace

Vstupné
Úterý zavřeno

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY