PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Naarden - Nizozemsko

Základní informace

Naarden je bývalý námořní přístav při jižním břehu jezera IJsselmeer, ležící 19 km jihovýchodně od Amsterdamu. Vodní pevnost Naarden obepíná dvojitý vodní příkop a hradby ve tvaru hvězdy, které v 17. století vybudoval francouzský vojenský inženýr Sébastien de Vauban. Město Naarden má vazbu k České republice, neboť se zde nachází muzeum, které se věnují životu a dílu českého učence Jana Amose Komenského, který je pohřben ve zdejším protestantském kostele.

Nizozemsko Naarden Nizozemsko Naarden, J.A. Komensky bust

Po vstupu do města návštěvníkům jako první padne do oka Grote Kerk zasvěcený sv. Vítovi. Kupoli tohoto kostela krášlí výjevy ze Starého a Nového zákona. Vedle kostela stojí socha J. A. Komenského od Vincence Makovského.

Comeniusmuseum je muzeum, které se věnují životu a dílu českého učence Jana Amose Komenského. Muzeum vzniklo v r. 1892 u příležitosti 300. výročí jeho narozenin. Začínalo jako malá expozice v podkroví radnice. Později byla přestěhována do Španělského domu (Spaanse Huis). K výročí 400 let narození učitele národů se muzeum přestěhovalo do svého současného působiště v ulici Kloosterstraat č. 33. Kromě stálé výstavy „Vivat Comenius“, která na 8 panelech přibližuje život Komenského, se zde pořádají výstavy na různá témata vztahující se k životu a dílu Komenského. Muzeum je současně branou k mauzoleu, které bylo v letech 1934–37 vyzdobeno ve spolupráci se slavnými českými umělci. Ačkoliv Komenský zemřel r. 1670 v Amsterdamu, byl pohřben ve Valonské kapli (Waalse kapel) naardenského protestantského kostela. Na místo posledního odpočinku Komenského se zapomnělo až do poloviny 19. století. V r. 1933 převedla nizozemská vláda bývalou kapli Československu do ročního pronájmu za symbolickou cenu – jeden gulden. Po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava nizozemská vláda smlouvu zrušila. K obnovení vzájemné spolupráce došlo až po r. 1989.

V jedné ze šesti bašt pevnosti sídlí Pevnostní muzeum (Nederlands Vestingmuseum) s výstavou zaměřenou na obranné linie provincie Holland vytvořené zaplavením pásu země, a na bouřlivou minulost Naardenu. Vrcholem je 61 m dlouhá „odposlouchávací chodba“ (luistergang), ze které bylo možné v noci poslouchat porady nepřítele. Návštěvníci si mohou udělat hezkou procházku po cestě vedoucí po hradbách kolem města.

Zdroj:
Nizozemsko – Společník cestovatele, nakladatelství Ikar
http://www.comeniusmuseum.nl/cz

Oficiální webová stránka: https://www.vvvnaarden.nl/en

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY