PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

National Park Exmoor - Anglie

Základní informace

Exmoor je národní park v jihozápadní Anglii, rozkládající se na pobřeží Bristolského zálivu v hrabstvích Devon a Somerset.

Valley of the Rocks, NP Exmoor, Anglie Wimbleball Lake, NP Exmoor, Anglie

Exmoor zabírá plochu 692 km² a táhne se 55 km po pobřeží mezi městy Minehead a Combe Martin. Přestože osídlení této oblasti je prokázáno už v dobách prehistorických, zůstal Exmoor z větší části neobydlenou holou pustinou, protkanou zalesněnými údolími. Původní hluboké lesy tu byly vykáceny, aby udělaly místo novým farmám. Není tak divu, že až do roku 1818, kdy začaly být jednotlivé parcely rozprodávány, sloužila tato oblast jako královský les a lovecký revír.

Roku 1954 tu pak vznikl jeden z prvních národních parků ve Spojeném království. Díky němu se tady uchovala nádherná neporušená příroda, kde celý den nemusíte potkat ani živáčka. Na pískovcovém a rašelinovém podkladu se táhnou nekonečná vřesoviště, protkaná kapradím, borůvčím či hlodášem evropským. V na první pohled prázdné krajině však žije velké množství volně se pasoucí zvěře. Kromě ovcí tu má domov asi 2500 jelenů, přičemž Exmoor je jediným místem ve Spojeném království, kde žijí. Mnoho návštěvníků sem přijíždí za exmoorskými poníky, kteří jsou blízkými příbuznými prehistorických koní.

Uprostřed této nezkrotné přírody se však nacházejí památky na lidskou činnost a několik vesniček. K těm největším patří rybářský přístav Lynmouth či Porlock se strmými křivolakými uličkami, jejichž domky s doškovou střechou se ztrácí v záplavě květin. V Exmooru je možné navštívit i panské sídlo Arlington Court s parkem, významné letovisko Minehead či nejmenší farní kostel ve Spojeném království v Culbone, který je dlouhý jen 10,6 m.

Tisíc kilometrů turistických cest vás zavede např. na nejvyšší kopec Exmooru, 510 metrů vysoký Dunkery Hill, k prastarému kamennému můstku přes řeku Barle zvanému Tarr Steps, k poutavému ústí řeky Heddon Heddon´s Mouth či k rokli Valley of Rocks, kde můžete obdivovat bizarní skalní útvary.

Oficiální webová stránka: www.exmoor-nationalpark.gov.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY