PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Neapol - Itálie

Základní informace

Neapol je správní centrum italského regionu Kampánie a významný přístav ležící v Neapolském zálivu.

Neapol a Vesuv, Itálie Neapol, Itálie Italie Napoli, Mount Vesuvius

Neapol se proslavila jako město zločinu, ale i jako nádherná metropole s mnoha úžasnými architektonickými skvosty, díky nimž byla roku 1995 zapsána na seznam světového kulturního bohatství UNESCO.

Její osídlení začalo už v době kamenné. V 9. století př. n. l. zde vznikla osada Parthenope, kterou Řekové z nedaleké Cumy přeměnili na své nové sídlo, jež nazvali prostě Nové Město, tedy Neapolis. Neapol prosperovala i pod vládou Římanů a v roce 763 vyhlásila samostatnost. Ta ji však vydržela jen do první poloviny 12. století, kdy ji obsadili Normané. Poté se tu vládci začali rychle střídat, takže město v dějinách ovládali Hohenštaufové, Anjouovci, Španělé, Rakušané i Francouzi.

Neapol se pyšní úžasnou polohou v Neapolském zálivu mezi Vesuvem a vulkanickou oblastí Campi Flegrei. Zajímavá je však i po architektonické stránce. Její historické centrum je hustě zastavěno a je možné zde najít množství kostelů, klášterů, paláců i hradů. Hlavní ulice vedou stále na místě původních starých římských silnic, z nichž vybíhají úzké ulice s vysokými domy.

K nepřehlédnutelným stavbám patří např. Neapolský dóm, zasvěcený svatému Januarovi. Postaven byl na místě antického Apollonova chrámu a pozdějšího kostelíka ze 4. století v letech 1294–1323, ale jeho fasáda vznikla až v 19. století. Právě tady jsou uchovávány relikvie patrona města svatého Januária a vidět zde lze i jeho bronzovou sochu, obklopenou 51 sochami jeho spolupatronů. Za pozornost stojí i františkánský kostel ze 14. století San Lorenzo Maggiorie, San Gregorio Armeno s přepychovým klášterem benediktinek či Sant´Angelo a Nilo ze 14. století.

Neapol proslula i množstvím hradů a paláců. K nejznámějším patří např. Castel dell´Ovo, v jehož základech je dle legendy ukryté kouzelné vejce, které patřilo antickému básníku Vergiliovi, či Castel Capuano, zamýšlený jako královské sídlo. Město se pyšní i Národním archeologickým muzeem, které je považováno za jedno z nejvýznamnějších na světě.

Oficiální webová stránka: www.comune.napoli.it

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY