PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Neuschwanstein - Německo

Základní informace

Neuschwanstein je velkolepý pohádkový zámek v německé spolkové zemi Bavorsko, nedaleko vesnice Schwangau u Füssenu.

Neuschwanstein, Německo Neuschwanstein, Německo Neuschwanstein, Německo

Jedinečnou polohu nad soutěskou Pöllatschlucht si vybral Ludvík II. Bavorský, který vyrůstal na nedalekém zámku Hohenstein. I když se topil ve velkých dluzích, financoval ze svých soukromých prostředků stavbu, která mu měla poskytnout útočiště před zraky lidí (především před jeho matkou) a zároveň by představovala monumentální scénu pro opery jeho milovaného skladatele Richarda Wagnera. Inspiraci pro místo jeho snění mu poskytl středověký hrad Wartburg.

Stavba velkolepého zámku

Na velkolepé stavbě pracovalo tři sta dělníků ve dne i v noci za svitu lamp. Zámek z 1550 tun pískovce, skoro půl milionu cihel, zdobený 465 tunami salzburského mramoru, představoval nevídaný luxus: více než dva tisíce pokojů tu bylo vyhříváno centrálním topením, tekla tu studená i teplá voda a na svou dobu byly pokrokové i splachovací toalety. Za technickým vybavením nezaostával ani nábytek; např. na králově posteli pracovalo čtrnáct řezbářů více než čtyři roky. Úchvatný je i modro-zlatý korunní sál, který se svými patnácti metry výšky zabírá dvě patra zámku – velkým paradoxem je fakt, že tato místnost nebyla nikdy použita. Všudypřítomný motiv labutí vychází z erbu rodu Schwangau, za jejichž následníka se Ludvík II. pokládal.

Sám Ludvík si však svého vytouženého místa příliš neužil. Už v dětství u něj propukla duševní choroba, která se projevovala záchvaty vzteku, halucinacemi a zmateností v čase. Později se k tomu přidaly i nesmyslné příkazy a strach z pohledu cizích lidí. Roku 1886 situace vyvrcholila natolik, že byl Ludvík na pokyn bavorských ministrů zbaven svéprávnosti a převezen na zámek Berg, kde dva dny nato za záhadných okolností zemřel.

Neuschwanstein pak byl v zredukované podobě dokončen roku 1892 a od konce druhé světové války je přístupný pro veřejnost. Oblíbenou inspiraci podoby zámku Šípkové Růženky v kresleném filmu Walta Disneyho každoročně navštíví 1,3 miliony turistů.

Rada: Plánujete-li navštívit více z královských zámků Ludvíka II., je výhodné koupit si zvýhodněnou kombinovanou vstupenku Königsschlösser. Je platná půl roku a kromě zámku Neuschwanstein s ní můžete navštívit i Linderhof a Herrenchiemsee.

Oficiální webová stránka: www.neuschwanstein.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY