PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Newgrange - Irsko

Základní informace

Newgrange je neolitická hrobka, která se nachází v údolí řeky Boyne. Je to jedna z nejvýznamnějších chodbových hrobek v Evropě, jejíž původ zůstává opředen tajemstvím. Newgrange vypadá trochu jako umělé návrší, ale jedná se o jeden z nejlepších příkladů tzv. chodbových hrobů v Evropě. Newgrange a další megalitické památky (Knowth a Dowth) v údolí řeky Boyne jsou zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.

Newgrange, Irsko Irsko Newgrange

Megalitická mohyla Newgrange je asi 75 m dlouhá a 13 m vysoká. V den zimního slunovratu proniknou skrz nadedveřní otvor (unikátní prvek Newgrange) a úzký tunel do hrobové komory sluneční paprsky a zalijí ji svitem. Tunel je 19 m dlouhý a na jeho konci se nachází kruhová klenutá místnost, která je stará přibližně 4000 let. Newgrange je tedy nejpamátnější sluneční observatoří na světě. Klenba hrobové komory dosahuje výšky 6 metrů a dochovala se neporušená. Vrstvy kamenů, které jsou postupně pootočené vždy o půl délky stěny, vytvářejí kuželovitou dutinu završenou krycím kamenem. Základnu mohyly obklopuje 97 „obrubníkových“ kamenů, z nichž mnohé jsou zdobeny. Kolem hrobky stojí 12 velkých kamenů, které tvoří ochranný kruh.

Podle keltských legend zde odpočívají králové Tary, ale Newgrange je starší. Hrobka byla postavena kolem r. 3200 př. n. l. a nedotčená zůstala až do r. 1699, kdy byla znovu objevena. Newgrange je dokonce starší než slavný Stonehenge nebo egyptské pyramidy. Z původní mohyly se dochovala pouze středová část. Zbytek mohyly je pouze rekonstrukce z původního materiálu (rozházené valouny), který se nacházel v okolí hrobky.

Newgrange je přístupné pouze přes návštěvnické centrum Brú na Bóinne Visitor Centre, které se nachází na jižním břehu řeky Boyne. V návštěvnickém centru si lze pohlédnout expozici, která zahrnuje mj. i repliku komory v Newgrange a model jedné z menších mohyl v Knowth. Všechny prohlídky začínají návštěvou expozice v návštěvnickém centru. Poté návštěvníci přejdou přes řeku, odkud je shuttle busy zavezou k megalitickým památkám. Počet návštěvníků megalitů je striktně omezen na 700 osob denně.

Zdroj:
Kapesní průvodce Irsko – nakladatelství Lingea
Společník cestovatel – Irsko, nakladatelství Ikar
http://www.discoverireland.ie/…-dowth/12303

Oficiální webová stránka: www.newgrange.com

Mohlo by vás také zajímat

Knowth, West Kennet Long Barrow

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY