Norimberk - Německo
Základní informace
Norimberk, německy Nürnberg, je půvabné město s půl milionem obyvatel, ležící na řece Pegnitz v německém Bavorsku.
Předpokládá se, že Norimberk vznikl někdy mezi lety 1000 a 1040, i když první zmínka o něm je až z poloviny 11. století. K ochraně obchodní cesty tu byl na skalnatém návrší, nacházejícím se dnes v severní části Starého města, postaven opevněný hrad, z něhož se brzy stala vojenská základna. Místo postupně získávalo na významu, takže mezi roky 1050 a 1571 tu měli své občasné sídlo téměř všichni císařové Svaté říše římské. Pobýval tu i římský císař a český král Karel IV., který zde roku 1456 zveřejnil Zlatou bulu, která přinášela závazná pravidla pro jeho říši. V roce 1361 se mu právě tady narodil syn, budoucí král Václav IV., jenž tu byl i pokřtěn a o devět let později oddán s Johanou Bavorskou.
Město stále rostlo a nabývalo na významu. Roku 1219 Fridrich II. rozšířil městská práva o právo tržní a mincovní a velký vliv na růst Norimberku měla i skutečnost, že se z něj stalo poutní místo – množství lidí sem přijíždělo na hrob svatého Sebalda, kolem něhož v letech 1230 až 1273 vyrostl poutní kostel. Norimberk byl také po dobu třech a půl století místem, kde byly uloženy říšské korunovační klenoty. Z husity rozbouřených Čech je sem přivezl císař Zikmund, který je uložil v sakristii Špitálu svatého Ducha, založeného jako útulek pro nemocné a staré obyvatele města.
S rozvojem Norimberku se rozrůstal i jeho hrad; původní opevněné sídlo se změnilo na purkrabský hrad. Západně od něj pak roku 1140 začal Konrád III. budovat tzv. Císařský hrad, který dokončil Friedrich Barbarossa. Roku 1495 k nim přibyly i císařské stáje, které dnes slouží jako hostel. Dochovalo se i téměř celé opevnění Starého města, v němž je zasazeno skoro šedesát věží.
K temným stránkám města patří fakt, že tu byly 15. září 1935 vyhlášeny tzv. Norimberské zákony, diskriminující židovské obyvatelstvo. Po válce pak právě tady probíhaly procesy s válečnými zločinci. Během druhé světové války bylo město zničeno nálety spojeneckých vojsk, ale téměř všechny historické stavby byly obnoveny a Norimberk vstal ze svého popela.
Rada: Prohlídka Norimberku s jeho hrázděnými domy, malebnými mosty, náměstími a kašnami stojí za to jak ve dne, tak i v noci, kdy nádherně osvětlené centrum města získává neopakovatelné kouzlo.