PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 7x

North Yorkshire Moors - Anglie

Základní informace

North York Moors (také známý jako North Yorkshire Moors) je národní park v severní Anglii, který se rozkládá severně od města York. V národním parku se nachází jedno z největších vřesovišť ve Velké Británii.

NP North York Moors, Anglie NP North York Moors, Anglie

Národní park tu byl ustanoven roku 1951 a zabírá rozlohu 1436 km². Jednu třetinu z něj tvoří vřesoviště. Díky chladnému, vlhkému a větrnému počasí spadá 70 % všech vřesovišť na celém světě právě na ostrov Velká Británie, přičemž v tomto národním parku je jej nejvíce v celé Anglii a Walesu.

Stálozelené keříky vřesu tvoří hustý huňatý koberec až půl metru vysoký, který ve vyšších polohách pomáhá rostlinám odolat větru. Přestože na první pohled vypadají vřesoviště zcela bez života, poskytují ideální pastvu ovcím, krmivo tetřevům a místo pro hnízdění ptákům. Koncem léta vřes vykvete miliony drobných fialových květů, z nichž včely vyrábí úžasný med.

Národní park North York Moors patří také k nejzalesněnějším v Anglii. Les tvoří 22 % jeho území, tedy více než 300 km², a jeho základem jsou duby, břízy, jasany a jeřáby. Přestože většina stromů byla vysazena během 20. století, je možné tu najít i velmi stará lesní společenství.

Charakter této oblasti utváří i množství pramenů, potůčků, bažin, hřmotných toků, valících se po svazích údolí, i poklidných říček, které všechny stékají východním směrem do Severního moře. Jeho pobřeží v národním parku má délku asi 40 km a tvoří jej skalnaté břehy s útesy vysokými až dvě stě metrů, strmá zalesněná údolí, ale i chráněné zátoky s nádhernými písečnými plážemi. Právě tady v 19. století geologové jako např. William Smith položili základy své vědy, neboť v útesech a skalách z období jury, starých více než sto osmdesát milionů let, se v pískovci a břidlici dochovaly zbytky rostlin a zvířat a i stopy dinosaurů.

Oblast s 25 000 obyvateli nabízí kromě přírodních krás i odpočinek v malebných vesničkách, jejichž drobné chalupy a křivolaké uličky vyprávějí příběhy pašeráků a námořních dobrodruhů. (Právě tady prožil své dětství budoucí kapitán James Cook.) Vynechat by nikdo neměl viktoriánské přímořské letovisko Saltburn-by-the-Sea, procházku po útesech ze Staithes, při níž se naskýtá úžasný pohled na rybářské čluny, či klášter a kostel panny Marie ve Whitby, k němuž vede 199 schodů.

Oficiální webová stránka: www.northyorkmoors.org.uk

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY