PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 21x

Notre Dame de Paris - Francie, Paříž

Základní informace

Notre Dame de Paris je úchvatná gotická katedrála a jeden ze symbolů Paříže. Ve 12. století biskup Maurice de Sully rozhodl povznést význam Paříže a vybudovat v jejím centru katedrálu, která by ve světě neměla obdoby.

Cathedrale Notre Dame, Paříž, Francie Cathedrale Notre Dame, Paříž, Francie Cathedrale Notre Dame, Paříž, Francie

Základní kámen položil papež Alexander III. roku 1163 a se stavbou se pokračovalo až do roku 1330.

Vyrostla monumentální katedrála s pěti loděmi a 37 kaplemi, do níž se vejde přes deset tisíc věřících. Právě tady se roku 1239 vzdal Ludvík Svatý trůnu, zde byla korunována Marie Stuartovna, tady roku 1455 začal rehabilitační proces Jany z Arku a na tomto místě se konala v roce 1572 svatba Markéty z Valois s hugenotem Jindřichem Navarrským. Tady proběhla také slavná korunovace Napoleona Bonaparte, v tomto kostele nechal sloužit mši po osvobození Paříže Charles de Gaulle a zde se také roku 1970 konal i jeho slavný pohřeb.

Za pozornost stojí každý detail této 130 metrů dlouhé a 18 metrů široké stavby, jejíž věže dosahují výšky 69 metrů.

Bohatě zdobené průčelí rozdělují tři portály líčící život panny Marie, svaté Anny a Poslední soud. Řada soch nad nimi zobrazuje krále Judeje. Jejich originály však byly zničeny během Velké francouzské revoluce, neboť lidé byli přesvědčeni, že se jedná o krále francouzské. Většina pozurážených hlav soch byla objevena až při stavbě domu roku 1977 a dnes si je lze prohlédnout v muzeum de Cluny.

Ani zbytek chrámu nepřežil běsnění revolucionářů, kteří tento svatostánek přeměnili na Chrám rozumu, přičemž veškeré sochy zničili, bronzové skulptury roztavili a poklady byly rozkradeny.

Za svou obnovu vděčí katedrála oblibě romantismu na konci 19. století, ale především francouzskému spisovateli Victoru Hugovi. Ten nejenomže napsal roku 1831 román Chrám Matky Boží v Paříži, který obrátil pozornost k této unikátní stavbě, ale uspořádal sbírku na její obnovu.

Rada od nás: Při vstupu do Notre Dame se nevybírá žádné vstupné. To zaplatíte pouze, chcete-li nahlédnout do pokladnice či máte-li v plánu vyšplhat na věže katedrály. Cesta po točitém úzkém schodišti však není vhodná pro kardiaky a klaustrofobiky.

Oficiální webová stránka: www.notredamedeparis.fr

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY