PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Olympiastadion - Německo, Berlín

Základní informace

Berlínský olympijský stadion, v němčině Olympiastadion Berlin, je největší sportovní stadion v Německu a domovský stadion klubu Hertha BSC.

Olympiastadion, Berlín, Německo

Současná stavba vyrostla na základech staršího olympijského stadionu, zvaného Německý. Ten byl dokončen roku 1913 pro letní olympijské hry, které se měly konat o tři roky později. Tehdejší největší sportovní stadion světa s kapacitou sto tisíc diváků však zůstal kvůli první světové válce nevyužit, ale ve 20. letech 20. století se tu čtyřikrát konalo mistrovství světa ve fotbale.

Současná podoba stadionu vznikla během vlády Adolfa Hitlera a je odrazem nabubřelosti této éry. Je až s podivem, že gigantická stavba Wernera Marche vyrostla za pouhých dvě stě dnů. Hitlerův architekt Albert Speer pak v závěru ještě nechal vyložit stěny dlaždicemi z lasturového vápna. Svým tvarem a jednoduchými liniemi měl stadion připomínat antická sportoviště. Přestože působí nízkým dojmem, velikost vnitřního uspořádání návštěvníky překvapí – sportovní plochy jsou totiž zapuštěny pod úroveň okolí, takže zvenku jsou viditelné jen tribuny.

Olympijské hry, které se tu konaly v roce 1936 a pro které podoba nového stadionu vznikla, přinesly novinku, která se stala tradicí. Poprvé se tu totiž běžel maraton s olympijskou pochodní. S tímto dnes již věhlasným nápadem přišel organizátor her a poradce Josepha Goebbelse Carl Diem.

I když stadion nebyl záměrně bombardován, protože se měl stát centrálou pro britskou armádu, prošel od druhé světové války dvěma velkými rekonstrukcemi. První proběhla roku 1974, kdy byl částečně zastřešen, a druhá v letech 2002 až 2004. Počet diváků se při nich snížil na necelých 76 000.

Rada: Pro úžasný pohled na stadion využijte nedaleké zvonice Glockenturm. Máte-li v plánu stadion navštívit, je vhodné se předem na internetu přesvědčit, zda není daný den zavřený kvůli konání sportovního utkání.

Oficiální webová stránka: olympiastadion.berlin/de/start

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY