PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Omaha Beach - Francie

Základní informace

Omaha Beach je armádní kódové označení jednoho ze sektorů u Lamanšského průlivu v Normandii, na němž probíhalo vylodění amerických jednotek v Den D.

Omaha beach, Francie Omaha beach, Francie

Celé pobřeží Normandie bylo armádou rozděleno na sektory a abecedně označeno směrem od západu na východ. Pět z nich, s označením Sword Beach, Juno Beach, Gold Beach, Utah Beach a Omaha Beach, se pak stalo dějištěm vojenské operace, která se zapsala do světové historie.

Omaha Beach byl osm kilometrů dlouhý úsek u měst Sainte-Honorine-des-Pertes a Vierville-sur-Mer, z obou stran ohraničený skalnatými útesy. Právě tady spojenci utrpěli největší ztráty.

Noc před vyloděním zahájila vojska Aliance mohutné bombardování německých obranných pozic na normanském pobřeží. Kvůli velké mlze a nízkým mrakům však byl výsledek spíše katastrofální. Nebylo možné přesné zaměřování cílů, a tak množství bomb skončilo v moři.

Útok z vody na Omaha Beach začal v 6.35, kdy se vylodilo 1 450 vojáků na šestatřiceti lodích. Kvůli odlivu museli překonat velkou vzdálenost na pláž, a tak množství z nich bylo zabito či zraněno německými ostřelovači. Ke katastrofické situaci se přidala i nedostatečná podpora tanků, neboť většina z nich se v rozbouřených vlnách potopila.

V ranních hodinách Dne D přistálo na Omaha Beach celkem třicet tisíc vojáků, z nichž dva a půl tisíce bylo zabito, zajato, zraněno či zůstali nezvěstní. Do půlnoci stejného dne stoupl počet mrtvých na tři tisíce, a tak není divu, že tento úsek byl přezdíván Bloody Omaha. Díky oběti těchto vojáků však i přes původní slabé pozice získala Aliance kontrolu nad severním pobřežím Normandie, a mohla tak začít bitva o Normandii.

Dnes připomíná vylodění v sektoru Omaha Beach několik památníků a muzeí. Přímo u moře stojí půlkruhový památník s bronzovou sochou, symbolizující ducha amerických vojáků vystupujících z vln, ve Vierville-sur-Mer je možné navštívit Musée D-Day Omaha a v Colleville-sur-Mer se nachází americký hřbitov. Němečtí vojáci jsou pohřbeni v La Cambe. Za prohlídku stojí i La Pointe du Hoc, kde Rangeři v Den D jako první americká jednotka splnili svůj úkol.

Oficiální webová stránka: https://en.wikipedia.org/wiki/Omaha_Beach

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY