Omaha Beach - Francie
Základní informace
Omaha Beach je armádní kódové označení jednoho ze sektorů u Lamanšského průlivu v Normandii, na němž probíhalo vylodění amerických jednotek v Den D.
Celé pobřeží Normandie bylo armádou rozděleno na sektory a abecedně označeno směrem od západu na východ. Pět z nich, s označením Sword Beach, Juno Beach, Gold Beach, Utah Beach a Omaha Beach, se pak stalo dějištěm vojenské operace, která se zapsala do světové historie.
Omaha Beach byl osm kilometrů dlouhý úsek u měst Sainte-Honorine-des-Pertes a Vierville-sur-Mer, z obou stran ohraničený skalnatými útesy. Právě tady spojenci utrpěli největší ztráty.
Noc před vyloděním zahájila vojska Aliance mohutné bombardování německých obranných pozic na normanském pobřeží. Kvůli velké mlze a nízkým mrakům však byl výsledek spíše katastrofální. Nebylo možné přesné zaměřování cílů, a tak množství bomb skončilo v moři.
Útok z vody na Omaha Beach začal v 6.35, kdy se vylodilo 1 450 vojáků na šestatřiceti lodích. Kvůli odlivu museli překonat velkou vzdálenost na pláž, a tak množství z nich bylo zabito či zraněno německými ostřelovači. Ke katastrofické situaci se přidala i nedostatečná podpora tanků, neboť většina z nich se v rozbouřených vlnách potopila.
V ranních hodinách Dne D přistálo na Omaha Beach celkem třicet tisíc vojáků, z nichž dva a půl tisíce bylo zabito, zajato, zraněno či zůstali nezvěstní. Do půlnoci stejného dne stoupl počet mrtvých na tři tisíce, a tak není divu, že tento úsek byl přezdíván Bloody Omaha. Díky oběti těchto vojáků však i přes původní slabé pozice získala Aliance kontrolu nad severním pobřežím Normandie, a mohla tak začít bitva o Normandii.
Dnes připomíná vylodění v sektoru Omaha Beach několik památníků a muzeí. Přímo u moře stojí půlkruhový památník s bronzovou sochou, symbolizující ducha amerických vojáků vystupujících z vln, ve Vierville-sur-Mer je možné navštívit Musée D-Day Omaha a v Colleville-sur-Mer se nachází americký hřbitov. Němečtí vojáci jsou pohřbeni v La Cambe. Za prohlídku stojí i La Pointe du Hoc, kde Rangeři v Den D jako první americká jednotka splnili svůj úkol.