PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Osborne House - Anglie, Isle of Wight

Základní informace

Osborne House je bývalá královská rezidence, která se nachází ve městě East Cowes na severu ostrova Isle of Wight. Dům byl postaven v letech 1845 až 1851 jako letní sídlo a venkovské útočiště pro královnu Viktorii a prince Alberta.

Osborne House, Isle of Wight, Anglie

Prince Albert rezidenci sám navrhl ve stylu italského renesančního paláce. Stavitelem byl londýnský architekt Thomas Cubitt, jehož společnost stavěla hlavní průčelí Buckinghamského paláce pro královský pár v roce 1847. Královna Viktorie zemřela v Osborne House v lednu 1901. Po její smrti se z několika jejích pokojů stalo soukromé královské muzeum. Od roku 1903 do roku 1921 sloužila část domu jako škola pro královské námořnictvo známá jako Royal Naval College, Osborne. Dnes je rezidence Osborne House otevřená pro veřejnost a je v péči britské organizace English Heritage, která se stará o kulturní památky.

Historie a zajímavosti Osborne House

Královna Victoria a její manžel princ Albert si chtěli odpočinout od stresu dvorního života, a proto si v říjnu 1845 zakoupil třípodlažní georgiánský dům Osborne House na ostrově Isle of Wight od Lady Isabelly Blachfordové. Dům byl však pro jejich potřeby malý, a proto ho nechali zbourat a postavit na jeho místě nový a větší. Ten byl vystavěn v letech 1845 až 1851 ve stylu italské renesance se dvěma věžemi.

V přízemí původního čtvercového křídla Pavilion se nachází majestátní kulečníkový sál, královnina jídelna a obývací pokoj. V prvním patře jsou útulné královské apartmány – šatna princezny, obývací pokoj královny, královnina ložnice a dětské pokoje. V letech 1890–91 bylo při stavebních úpravách postaveno křídlo, ve kterém se nachází místnost Durbar Room. Místnost je pojmenovaná po poangličtěné verzi hindského slova Durbar, což znamená soudní dvůr. Byl zařízen předměty z Indie, kde byla královna Viktorie císařovnou. Na jeho dekoraci se podílel architekt Bhai Ram Singh. V pokoji se dnes nachází dary, které královna Viktorie obdržela při jejím zlatém a diamantovém jubileu. Patří mezi ně gravírované stříbrné a měděné vázy, indické brnění a dokonce i model indického paláce.

V prvním patře nového křídla se nacházeli pokoje pro princeznu Beatrice a její rodinu. Beatrice byla královnina nejmladší dcera, která zůstala trvale po jejím boku. V rezidenci se nachází i kolekce obrazů indických osob a scén, které na žádost královny Viktorie namaloval Rudolf Swoboda. Královská rodina zůstávala v Osborne House každý rok na delší dobu. V květnu na narozeniny královny Viktorie, v červenci a srpnu, kdy slavil narozeniny Albert a těsně před Vánocemi. Fotografové a malíři zachytili s dovolením královny Viktorie a prince Alberta život jejich rodiny v rezidenci. A to jak pro vlastní potěšení, tak pro národní propagandu, aby ukázali šťastnou a oddanou rodinu.

Švýcarská chata u Osborne House

Pod zahradou byla soukromá pláž, kde měla královna svojí vlastní převlékárnu. Na pozemku se nachází i švýcarská chata. Ta byla demontována a přenesena kousek po kousku ze Švýcarska do Osborne, kde byla znovu smontována. Každé královské dítě dostalo svůj vlastní pozemek, kde pěstovalo ovoce, zeleninu a květiny. Úrodu pak prodávali svému otci. Princ Albert používal tento způsob k tomu, aby je naučil základům ekonomie. Děti se také učily vařit ve švýcarské chatě, která byla plně vybavena. Oba rodiče používali tento způsob vzdělávání proto, aby navzdory jejich královskému postavení drželi děti při zemi. Sídlo patřilo mezi královnino nejoblíbenější, zejména poté, co v roce 1861 zemřel její manžel princ Albert. Viktoria zde trávila každé Vánoce a 22. 1. 1901 zde i zemřela.

Využití Osborne House ve 20. století a v současnosti

Její vůlí bylo, aby Osborne House zůstal v rodině, ale nový král Edward VII., který trávil čas raději v Sandringham House, jej předal národu. Osborne House byl pro něho příliš daleko a drahý na provoz. Královské apartmány v horních patrech Pavillonu, včetně ložnice, se přeměnily na soukromé muzeum, které bylo přístupné pouze členům královské rodiny.

V roce 1903 se z části rezidence stala škola pro mladé důstojníky královského námořnictva známá jako Royal Naval College, Osborne. Základní odborná příprava začínala ve věku 13 let a pokračovala ve studiu na Royal Naval College v Dartmouthu. Škola byla uzavřena v roce 1921. Mezi bývalými studenty byli i královniny pravnuci: Edward VIII., Jiří VI., George, vévoda z Kentu. Dalším známým absolventem školy byl Jack Llewelyn Davies (jeden z pěti Llewelyn Daviesových chlapců, který inspiroval JM Barrieho k sepsání příběhu Peter Pan).

Během první světové války se část rezidence Osborne House využívala jako důstojnická zotavovna (známá pod názvem King Edward VII Retirement Home for Officers). Slavnými pacienty byli i Robert Graves a A. A. Milne. Později až do konce 1990 sloužila pro vysloužilé důstojníky britských ozbrojených služeb. Na konci 90. let 20. století se muzeum rozšířilo do celého objektu. Soukromá pláž královny Viktorie, včetně její osobní převlékárny, byla veřejnosti otevřena v červenci 2012. V roce 1876 byla na počest královny Viktorie v Austrálii postavená kopie domu Osborne House pod názvem Government House.

Zdroje:
http://en.wikipedia.org/…bourne_House
http://cs.wikipedia.org/…sborne_House

Oficiální webová stránka: www.english-heritage.org.uk/visit/places/osborne

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY