Pantheon - Itálie, Řím
Základní informace
Pantheon je nejzachovalejší antický chrám v Římě, který byl postavený v r. 27 př. n. l. na počest všem římským bohům. Současná podoba pochází z 2. století n. l. Pantheon se stal za papeže Bonifáce IV. na počátku 7. století křesťanským chrámem (kostel Santa Maria ad Martyres) a od doby renesance byl pohřebním místem umělců a králů.
Roku 27 př. n. l. nechal ve středu dnešního starého města postavit konzul Marcus Vipsanius Agrippa kruhový chrám, zakončený kupolí o průměru 43,2 metru. Až do 15. století tak byl největší stavbou na světě zaklenutou kupolí. Na jejím vrcholu se nachází kruhové okno (okulus) o průměru devět metrů, které je jediným přístupem světla do celé budovy. Dešťová voda, která jím padá, je pak odváděna otvory v mramorové podlaze. Za povšimnutí stojí i fakt, že se stěny kopule směrem k vrcholu ztenčují – z 5,9 metrů se zúží na pouhých 1,5 metru. Tento jedinečný architektonický počin nese svou váhu bez opěrných bodů a obloukových vzpěr a představuje vrchol římského stavitelského umění.
Interiér kupole je vyzdoben pěti řadami kazet, které byly původně ozdobeny bronzovými obklady. Ty však byly na příkaz papeže Barberiniho roztaveny a Bernini je použil na tvorbu baldachýnu v bazilice svatého Petra.
Vstup chrámu je tvořen portikem se šestnácti žulovými korintskými sloupy, vysokými 12,5 metru. Každý z nich váží asi šedesát tun a dovezeny byly až z Egypta. Většina z nich je původních, jen tři byly nahrazeny v 17. století replikami. Portikus je také jediná dochovaná část původní stavby. V roce 123 n. l. chrám vyhořel a o dva roky později jej nechal přestavět císař Hadrián.
Sochy bohů v nikách zmizely spolu se zánikem antického kultu. Chrám byl nějakou dobu uzavřen a poté přeměněn na katolický svatostánek. Využíván byl i jako mauzoleum králů, královen a najít tu lze i ostatky mnoha umělců. Místo svého posledního odpočinku tu našel např. první král sjednocené Itálie Victor Emanuel II., jeho syn král Umberto I. či renesanční malíř Raffael Santi.
Videa
Najděte si ubytování
Mapa
Bez cestovky
Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:
Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?