PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Pantheon - Itálie, Řím

Základní informace

Pantheon je nejzachovalejší antický chrám v Římě, který byl postavený v r. 27 př. n. l. na počest všem římským bohům. Současná podoba pochází z 2. století n. l. Pantheon se stal za papeže Bonifáce IV. na počátku 7. století křesťanským chrámem (kostel Santa Maria ad Martyres) a od doby renesance byl pohřebním místem umělců a králů.

Pantheon, Řím, Itálie Pantheon, Řím, Itálie

Roku 27 př. n. l. nechal ve středu dnešního starého města postavit konzul Marcus Vipsanius Agrippa kruhový chrám, zakončený kupolí o průměru 43,2 metru. Až do 15. století tak byl největší stavbou na světě zaklenutou kupolí. Na jejím vrcholu se nachází kruhové okno (okulus) o průměru devět metrů, které je jediným přístupem světla do celé budovy. Dešťová voda, která jím padá, je pak odváděna otvory v mramorové podlaze. Za povšimnutí stojí i fakt, že se stěny kopule směrem k vrcholu ztenčují – z 5,9 metrů se zúží na pouhých 1,5 metru. Tento jedinečný architektonický počin nese svou váhu bez opěrných bodů a obloukových vzpěr a představuje vrchol římského stavitelského umění.

Interiér kupole je vyzdoben pěti řadami kazet, které byly původně ozdobeny bronzovými obklady. Ty však byly na příkaz papeže Barberiniho roztaveny a Bernini je použil na tvorbu baldachýnu v bazilice svatého Petra.

Vstup chrámu je tvořen portikem se šestnácti žulovými korintskými sloupy, vysokými 12,5 metru. Každý z nich váží asi šedesát tun a dovezeny byly až z Egypta. Většina z nich je původních, jen tři byly nahrazeny v 17. století replikami. Portikus je také jediná dochovaná část původní stavby. V roce 123 n. l. chrám vyhořel a o dva roky později jej nechal přestavět císař Hadrián.

Sochy bohů v nikách zmizely spolu se zánikem antického kultu. Chrám byl nějakou dobu uzavřen a poté přeměněn na katolický svatostánek. Využíván byl i jako mauzoleum králů, královen a najít tu lze i ostatky mnoha umělců. Místo svého posledního odpočinku tu našel např. první král sjednocené Itálie Victor Emanuel II., jeho syn král Umberto I. či renesanční malíř Raffael Santi.

Oficiální webová stránka: www.pantheonroma.com

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY