PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 7x

Park Güell - Španělsko, Barcelona

Základní informace

Park Güell je rozlehlý park nad Barcelonou, v němž se nachází množství neobvyklých děl slavného katalánského architekta Antonia Gaudího.

Park Güell, Barcelona, Španělsko Park Güell, Barcelona, Španělsko

Vznik a historie parku Güell

Roku 1878 vystavoval své nekonvenční a překvapivé návrhy tehdy šestadvacetiletý Antonio Gaudí na světové výstavě v Paříži. Jeho skleněná vitrína pro barcelonského výrobce rukaviček zaujala bohatého průmyslníka Eusebia Güella natolik, že se stal Gaudího mecenášem a později i celoživotním přítelem. Gaudí pro Güella navrhl obytný rodinný dům zvaný Casa Güell a poté se oba pánové pustili do velkolepého projektu. Severně od centra Barcelony za městskými hradbami koupili pozemek na svahu hory Turó del Carmel, kde chtěli vybudovat moderní a extravagantní zahradní město.

Z šedesáti stavebních parcel, na něž byl pozemek rozdělen, však našly zájemce jen dvě – jedna připadla Eusebimu Güellovi, druhá Antoniu Gaudímu. Kromě těchto dvou domů vyrostl i hlavní vstup mezi dvěma domky, určenými pro vrátného a recepci, a majestátní široké vstupní schodiště, vedoucí k tzv. Síni sta sloupů. I přestože je jich ve skutečnosti jen 86, staly se centrem celého projektu, neboť nesou terasu, která představuje dominantu parku.

Výstavba nové barcelonské čtvrti měla být ukončena roku 1914. Nikdy však k tomu nedošlo a chátrající objekty odkoupilo město, které tu v roce 1926 otevřelo park pojmenovaný po jednom z duchovních otců tohoto velkolepého a svou dobu překračujícího projektu.

Dnes je možné v parku o rozloze 17,8 ha navštívit Gaudího muzeum, umístěné v jeho domě, a projít se mezi jásavě barevnými netradičními mozaikovými objekty, ať už v podobě katalánských draků, rostlin či mořských hadů.

Rada: Park Güell sestává ze dvou samostatných částí. Do tzv. Monumental Zone je nutné si koupit vstupenky. Větší část parku je přístupná zdarma. Tam však nenajdete Gaudího ohromující objekty.

Oficiální webová stránka: www.parkguell.cat

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY