PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 1x

Pergamonmuseum - Německo, Berlín

Základní informace

Pergamonmuseum, česky Pergamonské muzeum, je jedním z pěti slavných muzeí na Muzejním ostrově v Berlíně a zároveň nejnavštěvovanější muzeum v celém Německu.

V letech 1878 až 1886 proběhly ve třech sezónách rozsáhlé vykopávky v Malé Asii, které vedl archeolog Carl Humann. Při nich bylo objeveno velké množství fragmentů tzv. pergamonského oltáře, který vznikl od roku 180 do roku 160 př. n. l. Postavit jej nechal Eumenes II. na památku vítězství nad Galy a zasvětil jej Diovi a Athéně. Po sestavení nalezených zlomků oltáře vznikl obrovský kolos, jehož podstavec je dlouhý 120 metrů. Vyobrazeny jsou na něm výjevy boje olympských bohů s Giganty a legenda o Telephovi. Pro tento oltář vznikla roku 1901 na ostrově samostatná budova.

Brzy se však ukázalo, že by bylo vhodné ji rozšířit i pro další vzácné architektonické poklady. Proto byl vypracováním plánů pověřen Alfred Messel a po jeho smrti dokončil projekt Ludwig Hoffmann, a tak se roku 1912 mohlo začít stavět. Kvůli přerušení během první světové války byla nová budova dokončená až v roce 1930, a stala se tak posledním z pětice muzeí, které na ostrově vzniklo.

Neoklasicistní budova poskytla prostor třem muzeím: Muzeu starožitností, Muzeu starověku Blízkého východu a Muzeu islámského starověku. I přes poškození bombami během druhé světové války, protože obrovské exponáty nebylo možné přestěhovat do krytů, tu lze najít neuvěřitelné poklady, dokládající vyspělost lidské civilizace, ať už vznikly v Babylonu, Ussuru, Uruku či Sýrii.

Mezi zrekonstruovanými stavbami starověkých měst vyniká kromě pergamonského oltáře např. šestnáct metrů vysoká tržní brána z Milétu z 2. století př. n. l., z níž se zachovalo 60 % původních kamenů. Návštěvníci také mohou obdivovat Ištarskou bránu z roku 575 př. n. l., ozdobenou symboly největších božstev Babylonu v podobě draků, býků či lvů, procesní cestu a fasádu trůnního sálu krále Nabukadnezara či fasádu pouštního paláce v Mshattě, který byl nalezen v blízkosti dnešního hlavního jordánského letiště.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY