PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Pevensey Castle - Anglie

Základní informace

Pevensey Castle jsou ruiny normanského hradu na jižním pobřeží Anglie nedaleko města Eastbourne. Hrad stojí na místě, kam v r. 1066 dorazily lodě Viléma Dobyvatele. Pevensey Castle sloužil po celá století k obraně anglického pobřeží před nepřáteli.

Pevensey Castle, Anglie

Jedna z nejlépe zachovaných římsko-saských pevností v Británii zabírající plochu 3,67 ha stojí na místě, kde se 28. září 1066 vylodil Vilém Dobyvatel, jenž provedl v dějinách poslední úspěšnou invazi na tento ostrov. Jeho historie však sahá do doby daleko dávnější. Ve 3. století začali Římané posilovat obranu své provincie Britannia a na jihu ostrova vybudovali několik pevností. Jednou z nich byla Anderida, která vyrostla kolem roku 290 na místě dnešního Pevensey Castle.

Když sem před úsvitem osudné středy roku 1066 dorazil Vilém Dobyvatel, využil zbytky této pevnosti a okamžitě tu vybudoval dočasné opevnění, které považoval za svoji provizorní základnu. Odtud pak pokračoval dále směrem na sever. Když se o rok později po úspěšném ovládnutí ostrova vracel do Normandie, aby si tam užil svoji triumfální jízdu, plavil se právě z Pevensey. Tehdy také patrně věnoval hrad i s okolními pozemky svému nevlastnímu bratrovi Robertovi, hraběti z Mortain.

Ten začal jeho monumentální přestavbu, při níž se během následujícího století provizorní opevnění proměnilo v mohutný hrad s obrannými věžemi a mocnou vstupní branou. První kamenné stavby tu vznikly ale až kolem roku 1190 za vlády Richarda I. V 50. letech 13. století pak byl dostavěn ještě parkán a hned v roce 1264 pevnost úspěšně prošla zkouškou během obléhání. Vybrané místo se navíc ukázalo jako ideální pro kotvení lodí a poskytovalo přehled nad Lamanšským průlivem.

Majitelé Pevensey Castle se pak rychle střídali v závislosti na vývoji politické situace v zemi. Ví se, že ještě v 15. století byl hrad používán jako státní vězení, ale od roku 1573 o něm dobové materiály referují jako o opuštěných ruinách. Tak tomu bylo až do roku 1925, kdy hrad předal vévoda z Devonshiru do rukou státu.

Pevensey Castle se však ještě jednou zapsal do britské historie, a to během druhé světové války, kdy zde byla obnovena kasárna. Jejich pozůstatky si tu mohou návštěvníci prohlédnout dodnes, stejně jako netradiční obranné věže ve tvaru písmena D, mohutnou vstupní bránu či hradby o výšce 8,2 metrů a šířce až 4,5 metru.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Anglie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY