PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 4x

Pilatus - Švýcarsko

Základní informace

Hora Pilatus s nejvyšším vrcholem ve výšce 2133 m. n. m. se tyčí nad jezerem Vierwaldstättersee. Tento rozeklaný vrchol je opředen mnoha legendami, z nichž nejznámější souvisí s příběhem o ukřižování Krista.

Svycarsko Mount Pilatus Svycarsko, Pilatus leto Svycarsko, Pilatus - Hotel Pilatus-Kulm shora

Legenda o názvu hory Pilatus

Podle jedné z mnoha verzí o původu názvu hory byl vrcholek pojmenován podle samotného Piláta Pontského, judského prefekta, který byl podle Bible zodpovědný za Ježíšovo ukřižování. Pilát Pontský byl údajně právě z hory Pilatus svržen do jezera a jeho duch je tu prý stále přítomen a rozpoutává prudké bouřky. Podle střízlivějších teorií je název hory odvozen od latinského slova „pileatus“ (mrak), případně od spojení slov „Mons Pileanus“, které doslova znamená „hora s kloboukem“, kvůli vrcholu často zahalenému v oblacích.

Vrchol hory přitahuje mnoho návštěvníků této oblasti a lze se na něj vypravit několika způsoby. Sportovní nadšenci zvolí pěší výstup, mnoho lidí využívá kabinovou lanovku a skuteční fajnšmekři se na vrchol vozí zdejší ozubnicovou železnicí. Ta je totiž skutečnou technickou raritou, protože se jedná o nejstrmější železnici s osobní přepravou na světě překonávající na trase dlouhé 4618 metrů převýšení až 48%. Zubačka byla uvedena do provozu již v roce 1889, a to nejprve na parní pohon. Od roku 1937 je trať elektrifikovaná.

Na vrcholu Pilatusu stojí dva hotely, které jsou vzájemně propojeny rozlehlou prosklenou halou nazvanou Panoramagalerie, z níž se nabízí působivý výhled do okolí. Hotel Bellevue byl uveden do provozu již v 2. polovině 19. století a svou návštěvou jej poctily takové osobnosti jako třeba britská královna Viktorie nebo hudební skladatel Richard Wagner. Vedlejší hotel Pilatus-Kulm nabízí mimo jiné expozici dobových fotografií z počátků turistického ruchu na Pilatusu a stavby slavné zubačky.

Oficiální webová stránka: https://www.pilatus.ch

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY