PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Place de la Bastille - Francie, Paříž

Základní informace

Náměstí Place de la Bastille je rozlehlým prostranstvím, na němž dříve stávala ikonická pevnost Bastilla, jejíž zničení v r. 1789 se považuje za symbolický počátek Velké francouzské revoluce. Dnes náměstí dominuje bronzový Červencový sloup a také moderní stavba Opery Bastille.

Francie Paris, July Column on the Place de la Bastille

Pevnost Bastilla byla postavena v 70. letech 14. století během stoleté války, aby bránila Paříž před případným útokem anglických vojsk. Byla to skutečně impozantní pevnost, ve své době jedna z největších v Evropě, z níž se později stalo vězení. Někteří se mylně domnívají, že sem byli ve velkém uzavíráni revolucionáři, a proto právě Bastilu rozlícený dav v roce 1789 zničil. Není tomu však tak, nejednalo se o vězení pro odpůrce režimu a v době dobytí pevnosti si ve zdejším žaláři odpykávalo své tresty pouze sedm vězňů. Pevnost však byla symbolem nenáviděné královské moci, a navíc v ní vzbouřenci 14. července 1789 našli užitečné zásoby zbraní a střelného prachu.

Červencový den pádu Bastily je dodnes nejdůležitějším francouzským státním svátkem, který si Francouzi připomínají po celé zemi. Centrem pařížských oslav je především bulvár Champs-Elysées a Vítězný oblouk, ale také na Place de la Bastille se již v předvečer svátku oslavuje. Ze slavného vězení se do dnešních dní nezachovalo vůbec nic, ale na rozlehlém náměstí si můžete prohlédnout alespoň dlažební kameny sledující linii původních základů pevnosti.

Dominantou celého prostranství je v současnosti tzv. Červencový sloup. Ten je upomínkou na revoluci v roce 1830 a také na únorové nepokoje v roce 1848. Z vrcholku sloupu shlíží na náměstí zlatá socha představující Svobodu. Jihovýchodní stranu náměstí zabírá moderní budova jedné z pařížských operních scén, tzv. Opéra National de la Bastille. Jedná se o jeden z velkých stavebních projektů prezidenta Mitterranda, který byl dokončen u příležitosti dvousetletého výročí Velké francouzské revoluce v roce 1989. Operní dům, vybudovaný podle návrhu architekta Carlose Otty, je předmětem kritiky, zejména kvůli přemrštěným nákladům na jeho stavbu a také nepříliš dobré akustice.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY