PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Place de la Concorde - Francie, Paříž

Základní informace

Place de la Concorde (Náměstí Svornosti) je historické náměstí v Paříži rozkládající se na východním konci bulváru Champs-Elysées. Je součástí tzv. historické osy a jeho dominantou je starověký egyptský obelisk z růžové žuly.

Place de la Concorde, Paříž, Francie

Náměstí Svornosti nechal v letech 1754–1763 vybudovat Ludvík XV. Původně neslo jeho jméno a uprostřed stála panovníkova jezdecká socha. Během Velké francouzské revoluce byla tato socha roztavena, prostranství přejmenováno na náměstí Revoluce a stávala tu obávaná gilotina, na níž bylo popraveno více než 1300 lidí, včetně Ludvíka XVI., jeho manželky Marie Antoinetty a posléze také revolučních vůdců Dantona a Robespierra. Později náměstí ještě několikrát změnilo svůj název a v roce 1830 po skončení tzv. vlády Teroru získalo své dnešní jméno.

Ohromné prostranství má rozlohu více než osm hektarů a nabízí úchvatný rozhled do všech stran. Na severní straně stojí dvě vzájemně velmi podobné neoklasicistní budovy architekta Jacquese-Ange Gabriela. Levou stranu zabírá hotel Crillon, jeden z vyhlášených pařížských hotelů, v němž se ubytovávají státní návštěvy. Již Marie-Antoinetta docházela do tohoto paláce na hodiny klavíru a během pařížské mírové konference po první světové válce se tu ubytovala americká delegace vedená prezidentem Wilsonem. Během 2. světové války se v hotelu usadilo německé velení. Ve vedlejším paláci Hôtel de la Marine sídlí kanceláře francouzského ministerstva námořnictví.

Západní stranu náměstí zabírají Tuilerijské zahrady s budovou Oranžerie a Míčovny, na jejichž konci stojí monumentální komplex muzea Louvre. Jižní straně vévodí budova Assemblée Nationale, sídlo francouzského parlamentu. Východní stranu zabírá bulvár Champs-Elysées s Vítězným obloukem na konci.

Dominantou náměstí je 23 metrů vysoký obelisk s pozlaceným vrcholem, který je starý více než 3000 let, pochází z chrámu Ramesse z Luxoru a Francii jej věnoval egyptský místokrál Muhammad Allí ve 30. letech 19. století. Po stranách obelisku stojí dvě nádherně zdobené fontány (mořská a říční), vytvořené podle fontán na Svatopetrském náměstí v Římě. Kromě toho náměstí krášlí celkem osm soch žen symbolizujících největší francouzská města 2. poloviny 18. století.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY