Place de la Concorde - Francie, Paříž
Základní informace
Place de la Concorde (Náměstí Svornosti) je historické náměstí v Paříži rozkládající se na východním konci bulváru Champs-Elysées. Je součástí tzv. historické osy a jeho dominantou je starověký egyptský obelisk z růžové žuly.
Náměstí Svornosti nechal v letech 1754–1763 vybudovat Ludvík XV. Původně neslo jeho jméno a uprostřed stála panovníkova jezdecká socha. Během Velké francouzské revoluce byla tato socha roztavena, prostranství přejmenováno na náměstí Revoluce a stávala tu obávaná gilotina, na níž bylo popraveno více než 1300 lidí, včetně Ludvíka XVI., jeho manželky Marie Antoinetty a posléze také revolučních vůdců Dantona a Robespierra. Později náměstí ještě několikrát změnilo svůj název a v roce 1830 po skončení tzv. vlády Teroru získalo své dnešní jméno.
Ohromné prostranství má rozlohu více než osm hektarů a nabízí úchvatný rozhled do všech stran. Na severní straně stojí dvě vzájemně velmi podobné neoklasicistní budovy architekta Jacquese-Ange Gabriela. Levou stranu zabírá hotel Crillon, jeden z vyhlášených pařížských hotelů, v němž se ubytovávají státní návštěvy. Již Marie-Antoinetta docházela do tohoto paláce na hodiny klavíru a během pařížské mírové konference po první světové válce se tu ubytovala americká delegace vedená prezidentem Wilsonem. Během 2. světové války se v hotelu usadilo německé velení. Ve vedlejším paláci Hôtel de la Marine sídlí kanceláře francouzského ministerstva námořnictví.
Západní stranu náměstí zabírají Tuilerijské zahrady s budovou Oranžerie a Míčovny, na jejichž konci stojí monumentální komplex muzea Louvre. Jižní straně vévodí budova Assemblée Nationale, sídlo francouzského parlamentu. Východní stranu zabírá bulvár Champs-Elysées s Vítězným obloukem na konci.
Dominantou náměstí je 23 metrů vysoký obelisk s pozlaceným vrcholem, který je starý více než 3000 let, pochází z chrámu Ramesse z Luxoru a Francii jej věnoval egyptský místokrál Muhammad Allí ve 30. letech 19. století. Po stranách obelisku stojí dvě nádherně zdobené fontány (mořská a říční), vytvořené podle fontán na Svatopetrském náměstí v Římě. Kromě toho náměstí krášlí celkem osm soch žen symbolizujících největší francouzská města 2. poloviny 18. století.