PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Place de la Concorde - Francie, Paříž

Základní informace

Place de la Concorde (Náměstí Svornosti) je historické náměstí v Paříži rozkládající se na východním konci bulváru Champs-Elysées. Je součástí tzv. historické osy a jeho dominantou je starověký egyptský obelisk z růžové žuly.

Place de la Concorde, Paříž, Francie

Náměstí Svornosti nechal v letech 1754–1763 vybudovat Ludvík XV. Původně neslo jeho jméno a uprostřed stála panovníkova jezdecká socha. Během Velké francouzské revoluce byla tato socha roztavena, prostranství přejmenováno na náměstí Revoluce a stávala tu obávaná gilotina, na níž bylo popraveno více než 1300 lidí, včetně Ludvíka XVI., jeho manželky Marie Antoinetty a posléze také revolučních vůdců Dantona a Robespierra. Později náměstí ještě několikrát změnilo svůj název a v roce 1830 po skončení tzv. vlády Teroru získalo své dnešní jméno.

Ohromné prostranství má rozlohu více než osm hektarů a nabízí úchvatný rozhled do všech stran. Na severní straně stojí dvě vzájemně velmi podobné neoklasicistní budovy architekta Jacquese-Ange Gabriela. Levou stranu zabírá hotel Crillon, jeden z vyhlášených pařížských hotelů, v němž se ubytovávají státní návštěvy. Již Marie-Antoinetta docházela do tohoto paláce na hodiny klavíru a během pařížské mírové konference po první světové válce se tu ubytovala americká delegace vedená prezidentem Wilsonem. Během 2. světové války se v hotelu usadilo německé velení. Ve vedlejším paláci Hôtel de la Marine sídlí kanceláře francouzského ministerstva námořnictví.

Západní stranu náměstí zabírají Tuilerijské zahrady s budovou Oranžerie a Míčovny, na jejichž konci stojí monumentální komplex muzea Louvre. Jižní straně vévodí budova Assemblée Nationale, sídlo francouzského parlamentu. Východní stranu zabírá bulvár Champs-Elysées s Vítězným obloukem na konci.

Dominantou náměstí je 23 metrů vysoký obelisk s pozlaceným vrcholem, který je starý více než 3000 let, pochází z chrámu Ramesse z Luxoru a Francii jej věnoval egyptský místokrál Muhammad Allí ve 30. letech 19. století. Po stranách obelisku stojí dvě nádherně zdobené fontány (mořská a říční), vytvořené podle fontán na Svatopetrském náměstí v Římě. Kromě toho náměstí krášlí celkem osm soch žen symbolizujících největší francouzská města 2. poloviny 18. století.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Zajímavé články

Parfémy Fragonard

Školní zájezdy Francie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY