PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Pompeje - Itálie

Základní informace

Pompeje jsou rozsáhlá archeologická lokalita na místě bývalého bohatého antického města asi 30 kilometrů jihovýchodně od Neapole.

Pompeje, Itálie Pompeje, Itálie Pompeje, Itálie

Původně řecké město ovládli roku 200 př. n. l. Římané a přeměnili jej na jedno z nejvýznamnějších obchodních center v Kampánii. Vydělávalo především na výrobě a vývozu olejů a rybích produktů a brzy se stalo oblíbeným luxusním letoviskem bohatých patricijů. Jeho sláva však skončila již v 1. století n. l. V roce 63 přišlo zemětřesení, které poničilo množství budov, a o 16 let později dokonal jeho zkázu výbuch Vesuvu. Ze sopky několik dnů vycházel kouř a popel, který patrně většinu z 20 tisíc obyvatel varoval, takže výbuch město zastihl částečně evakuované. V osudný den domy zavalilo 6 metrů vulkanického popela a pemzy a pod zhroucenými střechami se toxickými plyny zadusilo asi 2000 lidí.

Celá katastrofa patrně proběhla velmi rychle, neboť zastihla obyvatele Pompejí uprostřed každodenních činností, díky čemuž později archeologové získali množství informací a o životě v antických městech. Část osídlení byla objevena roku 1600, ale systematické vykopávky začaly až v roce 1748 a trvají dodnes. Za tu dobu se podařilo odkrýt velkou část Pompejí. Návštěvníci tu mohou žasnout nad vybaveností a luxusem. Odkryty byly např. ulice lemované základy domů, rozestavěný hotelový komplex, cvičiště, velké divadlo, tržnice a vyhřívaný plavecký bazén, jehož stěny byly zdobené erotickými freskami. V některých částech se dochovaly i graffiti na zdech, sochařská a malířská výzdoba domů a mozaiky, které jsou umístěny v muzeu v Neapoli.

Za pozornost tu stojí např. jedna z nejdůležitějších starověkých silnic Via dell´Abbondanza, obklopená množstvím hostinců, dům bohatého patricije, pojmenovaný podle drobné bronzové sošky fauna, či částečně zrekonstruovaná vila Vettiů, patřící osvobozeným otrokům, z nichž se stali bohatí kupci. Mimo hlavní areál stojí nejlépe zachovalý palác Villa dei Misteri, kde byly mladé ženy zasvěcované do Dionýsových mystérií.

Rada: Na návštěvu Pompejí si vyčleňte nejméně půl dne. Připravte se ale na to, že tu najdete minimum stínu.

Oficiální webová stránka: www.pompeiisites.org

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Itálie

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY