Postupim - Německo
Základní informace
Postupim, německy Potsdam, je hlavní město německé spolkové republiky Braniborsko nacházející se v těsné blízkosti Berlína.
Nejstarší zmínky o osídlení tohoto místa pochází z roku 993, kdy tu stála slovanská osada Postupimi, jejíž název v jazyce západoslovanských Havolanů či Luticů znamená Pod duby. Ve 12. století byla osada kolem hradu dobyta Sasy, s nimiž se původní obyvatelé asimilovali a později i zgermanizovali. Ve 14. století byla Postupim povýšena na město.
Svoji největší slávu získala jako rezidenční sídlo pruských panovníků, takže se může pochlubit nádhernými zámky a rozlehlými parky z období baroka i klasicismu. Roku 1990 byla část z nich zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a další byly doplněny roku 1992 a 1995. Dnes je v tomto souboru zvaném Parky a paláce Postupimi a Berlína zahrnut šestikilometrový pás podél jezer na řece Havola o rozloze 500 ha s více než 150 budovami. Nejstarší z nich Jagdpavillon byl postaven už roku 1730, nejmladší Cecilienhof v roce 1917. Právě on se stal od 17. července do 2. srpna 1945 dějištěm Postupimské konference, na níž vítězné mocnosti, zastoupené Josifem Vissarionovičem Stalinem, Winstonem Churchillem a Harry S. Trumanem, rozhodovali o Německu a poválečném uspořádání Evropy.
K těm nejznámějším zámkům patří rokokový Sanssouci, který jako letní rezidenci pruského krále Friedricha II. Velikého postavil architekt Georg Wenzeslaus von Knobelsdorff.
Dnešní Postupim se 150 000 obyvateli navštíví každý rok kolem tří milionů turistů. Díky svým třem vysokých školám a třiceti výzkumným ústavům se však prezentuje především jako vědecké centrum Německa.
Rada: Z nedalekého Berlína jezdí do Postupimi v krátkých intervalech S-Bahn. Tento vlak vás doveze na postupimské nádraží, odkud odjíždí autobusy
Videa
Najděte si ubytování
Mapa
Bez cestovky
Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:
Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?