PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Potsdamer Platz - Německo, Berlín

Základní informace

Postupimské náměstí, německy Potsdamer Platz, je živé náměstí ve středu hlavního města Německa a místo, kudy během rozdělení Berlína procházela hranice mezi jeho západní a východní částí.

Potsdamer Platz, Berlín, Německo Potsdamer Platz, Berlín, Německo Potsdamer Platz, Berlín, Německo

Svůj název získalo náměstí v 18. století podle městské brány, kterou vedla cesta k Postupimi. Roku 1838 odtud začaly odjíždět do tohoto města i vlaky a původní stanice se postupně změnila ve velké nádraží, kterým už roku 1890 prošlo jeden a půl milionu pasažérů. Nádraží je možné najít na stejném místě i dnes, jen je spolu se zastávkou metra přesunuto do podzemí pod park Tilla Durieux.

Kolem nádraží se ve druhé polovině 19. století začalo rozrůstat i náměstí, které se brzy stalo oblíbenou adresou pro bydlení berlínské smetánky. Ve 20. letech 20. století se tento prostor přeměnil na centrum nočního života a jedno z nejrušnějších náměstí na světě. Na pulsujícím srdci metropole stál také od roku 1924 první evropský semafor, který ručně ovládal policista.

Věhlas náměstí zanikl během druhé světové války, kdy na něj dopadlo množství bomb. Brzy poté tu v polorozpadlých budovách jako na ideálním místě, kde se střetávají hranice sovětského, britského a amerického sektoru, začalo vznikat centrum černého obchodu.

Když v roce 1961 náměstí přeťala Berlínská zeď, prostor na východ od ní byl vyklizen a život na náměstí skoro na tři desítky let utichl. Znovu se probudil až v 90. letech 20. století, kdy se z tohoto místa stalo největší staveniště Evropy. Pod vedením Renzo Piana tu mnozí věhlasní architekti jako Christopher Sattler, Heinz Hilmer či Richard Rogers začali tvořit nový svět.

Výsledkem je devatenáct nových budov, v nichž své sídlo našly berlínské centrály světových koncernů, ale i hotely, divadla, kasino, kina či nákupní centra. Z původní předválečné výstavby tu zbyl jen Weinhaus Huth a císařský sál, začleněný do Sony Centrum.

Rada: Máte-li radši klidnější místa, vyhněte se Postupimskému náměstí o víkendech, kdy jím projde až sto tisíc lidí.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY