PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 3x

Rannoch Moor - Skotsko

Základní informace

Rannoch Moor je rašeliniště rozprostírající se západně od jezera Loch Rannoch ve skotské vysočině. Rašeliniště je známé pro svou faunu a floru, díky níž bylo zařazeno na seznam chráněných míst.

Rannoch Moor, Skotsko Rannoch Moor, Skotsko

Rannoch Moor je místem zvláštního vědeckého významu a spadá pod zvláštní ochranu. 130 km² neobydleného a patrně i neobydlitelného prostoru vznikalo působením přírodních sil od pozdní doby ledové. Před dvanácti tisíci lety byla velká část západního Skotska pokryta ledovcem, jehož střed se nacházel právě na místě Rannoch Moor. Led o výšce až čtyř set metrů byl natolik těžký, že zvedl své okolí až o čtyři metry a do žuly, na níž ležel, vytvořil prohlubně.

Když přišla změna klimatu, led roztál a voda zůstala v jezírcích, zvaných lochans. Na nově vytvořené souši mohlo růst jen několik druhů rostlin. Neustávající vlhkost pak zabraňovala jejich úplnému rozložení, takže tu vznikala rašelina, která se postupně rozprostřela po celém území. I tak voda stále představuje 82 % celého povrchu Rannoch Moor a tato oblast je největší vodní plochou na ostrově Velká Británie. V krajině mokřadel, řek, skalních výběžků, vřesovišť a jezer vznikl unikátní ekosystém, kde lze najít např. kaledonské borovice. Žije tu také mnoho pro tyto ostrovy neobvyklých druhů, k nimž patří i mravenci rodu formica exsecta pratensis.

Nehostinné podmínky představovaly vždy problém nejenom pro osídlení této oblasti, ale i pro výstavbu silnic a železnic. Už v roce 1889 byla skrze Rannoch Moor naplánována železnice zvaná West Highland Line, která původně spojovala Glasgow s Fort William a později byla prodloužena do Mallaig. Kvůli nestabilitě povrchu však musely být koleje podkládány kořeny a větvemi stromů a z okolí sem byly navezeny tisíce tun zeminy a prachu.

V Rannoch Moor se také nachází nejvýše položená železniční stanice ve Spojeném království a zároveň nejvzdálenější od silnice – autem se k ní nejblíže dostanete do vzdálenosti 16 kilometrů.
Dnes je Rannoch Moor velkým lákadlem turistů, kteří mohou využít množství značených cest pro pěší i cyklisty.

Rada: Veškeré informace o této oblasti najdete v historické budově Rannoch Station, v níž dnes sídlí informační centrum.

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY