Regensburg - Německo
Základní informace
Řezno, německy Regensburg, je jediné dochované německé středověké velkoměsto a zároveň jedno z nejstarších měst v této zemi.
Čtvrté největší město spolkové země Bavorsko leží v ohybu Dunaje, v místech, kde se do této řeky vlévají přítoky Nába a Řezná. Právě tato řeka, v němčině zvaná Regen, dala městu jméno. Jeho starší podoba se promítla i do názvu keltské pevnosti Radasbona, která na tomto místě stávala, a kolem roku 70 n. l. i do pojmenování římského vojenského tábora Castra Regina. Tu rozšířil roku 179 Markus Aurelius, ale ve 4. století ji zničili Germáni.
Na troskách římského osídlení však znovu začalo vyrůstat město, v němž roku 739 založil svatý Bonifác biskupství. Pod tuto diecézi spadaly více než dvě stě let i české země, až do doby, kdy vzniklo pražské biskupství. Když roku 788 Karel Veliký udělal z Řezna sídelní rezidenci Karlovců, stalo se z města politické srdce říše a vzkvétající centrum obchodu. Vrchol rozkvětu však dosáhlo až ve 12. století, kdy se z něj stalo svobodné říšské město, jímž zůstalo až do konce Svaté říše římské na počátku 19. století. V letech 1663 až 1802 tu dokonce zasedal i říšský sněm.
Více než dva tisíce let historie se zde promítá na každém kroku. Jen ve středověkém jádru, zapsaném v roce 2006 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, lze najít 984 památkově chráněných staveb. Mezi ně patří Kamenný most přes Dunaj z 12. století, stará radnice s říšským sálem, v němž zasedal říšský sněm, dóm s úžasnými vitrážemi, muzeum ochraňující chrámové poklady, historická lékárna Adler-Apotheke či jediná dochovaná římská brána severně od Alp zvaná Porta Praetoria, která tvořila severní vstup do Castra Regina. Za návštěvu stojí i muzeum věnované dvornímu astrologovi Rudolfa II. Johannu Keplerovi, který tu žil a zemřel.
Město utrpělo velké ztráty během válek se Švédskem a s napoleonskou armádou, ale na rozdíl od jiných německých měst bylo ušetřeno kobercových náletů během druhé světové války. Zánik mu však hrozil v 60. letech 20. století, kdy radnice uvažovala o zbourání historického centra, na jehož místě plánovala postavit novou moderní čtvrť. Naštěstí z tohoto projektu sešlo a (dle některých) nejkrásnější město Evropy zůstalo zachováno.
Rada: Vynechat byste neměli ani nejstarší výrobnu klobás na světě Wurstkuchl. Najdete ji u Kamenného mostu.