Reichstag - Německo, Berlín
Základní informace
Reichstag, česky Říšský sněm, je sídlo německého parlamentu a symbol národní jednoty celého Německa.
Základní kámen této majestátní stavby byl v centru Berlína položen už roku 1884. Císař Vilém I. tehdy pověřil zpracováním celého projektu drážďanského architekta Paula Wallota, který si vytyčil za cíl postihnout princip německé národní identity, sjednocené do vilémovského císařství. To mimo jiné vyjadřuje i středová kopule, symbolizující císařskou korunu, a čtyři věže v rozích stavby, které zastupují čtyři království: Prusko, Sasko, Bavorsko a Württembersko. Na tympanonu, podpíraném šesti korintskými sloupy, naplánoval architekt nápis „Dem Deutschen Volke“, tedy německému lidu, který však císaři připadal příliš demokratický a odhalen tak mohl být až roku 1916.
Událost s nedozírnými následky v Říšském sněmu proběhla 27. února 1933. Tehdy zde v hlavním sále vypukl požár. Na místě byl chycen nizozemský komunista Marinus van der Lubbe, který byl ihned odsouzen a 10. ledna následujícího roku popraven. Na místo požáru se ihned dostavili Hermann Göring, Adolf Hitler a Joseph Goebbels, kteří jej prohlásili za teroristický čin komunistů. To samozřejmě ovlivnilo veřejné mínění a usnadnilo přebrání moci nacisty. Říšský sněm byl rozpuštěn, následovaly nové volby, po nichž byla ve jménu nezbytné ochrany státu omezena lidská práva, především právo osobní svobody, projevu a soukromí. Vzápětí bylo zrušeno mnoho shromáždění a zastaveno vydávání mnohých časopisů a novin.
Proslulá je také fotka z jara 1945, kdy po dobití Berlína dva rudoarmějci vyvěsili sovětskou vlajku na střeše zdemolované budovy. Její oprava začala až roku 1957 dle plánů Paula Baumgartena. Ten ji zjednodušil a vytvořil prosklenou hlavní zasedací místnost, v níž roku 1972 začal zasedat Spolkový sněm.
K další rekonstrukci došlo v 90. letech 20. století pod vedením sira Normana Fostera. Ten se vrátil k původním plánům z konce 19. století, odstranil vše přidané a původní kopuli nahradil skleněnou o průměru 38 metrů. Pokrývá ji 3000 m² skla a její váha dosahuje 1200 tun.
Rada: Kopule Říšského sněmu je přístupná a určitě stojí za to ji navštívit. Nejenom že můžete nahlédnout na zasedání poslanců, ale nabízí se tu i nádherný pohled z výšky na Berlín.
Videa
Najděte si ubytování
Mapa
Doplňující informace
Vstupné
nutná rezervace předem k 1.dni předcházejícího měsíce