PRO TRAVEL PRO ŠKOLY PRO KOLEKTIVY PRO POZNÁVÁNÍ
Hodnoceno: 2x

Remagen - Německo

Základní informace

Remagen je městečko rozkládající se na obou stranách řeky Rýn asi 20 kilometrů jihovýchodně od Bonnu v německé spolkové zemi Porýní-Falc.

Remagen, Německo

Ve městě s 16 000 obyvateli stojí pozoruhodný kostel Apollinariskirche, postavený v letech 1839 až 1843 ve staroněmeckém stylu. Do povědomí široké veřejnosti se však Remagen dostal v březnu 1945, kdy o místní most proběhla jedna z významných bitev druhé světové války.

Most u Remagenu, tzv. Ludendorffův most, se začal stavět roku 1916, aby usnadnil přesun vojáků na západní frontu a jejich zásobování nutným materiálem. Mannheimský architekt Karl Wiener navrhl 398 metrů dlouhý most, jehož ocelová konstrukce leží ve výšce 14,8 metr nad hladinou. Hlavní oblouk měl rozpětí 156 metrů a nejvyšší bod se nacházel 29,25 metr nad řekou. Vedly tu dvě kolejové trati a na každé straně byla lávka pro pěší. Na obou koncích pak stály strážní věže, v nichž bylo ubytování pro vojáky, sklady i obranné střílny. O významu mostu svědčí i fakt, že generál Eisenhower o něm prohlásil, že je vyvážen zlatem.

Po skončení první světové války jej využívali především místní, ale jeho důležitost se znovu projevila v roce 1943, kdy jej chránila jednotka 30–40 mužů. Boj o něj vyvrcholil v březnu 1945. Zatímco Wehrmacht měl za úkol jej udržet co nejdéle a poté jej vyhodit do povětří, americké jednotky se snažily jej neponičený dobýt. Po tuhých bojích překročila 7. března 1945 americká armáda přes tento poslední velký most na Rýně a úspěšně odtud dobývala německá území. Po deseti dnech se však kvůli extrémnímu zatížení a předchozímu poškození most zřítil, přičemž tu zahynulo 28 amerických vojáků. Nikdy pak nebyl obnoven a v roce 1976 byly kvůli splavnosti z řeky odstraněny i zbylé pilíře. Jako připomínka slavného mostu však zůstaly jeho strážní věže, přičemž v jedné z nich se nachází Muzeum míru.

Roku 1969 natočil režisér John Guillermin slavný film Most u Remagenu, který líčí skutečné události z jara 1945. Točil se však v České republice v Davli a v Mostě.

Oficiální webová stránka: https://www.remagen.de

Videa

Najděte si ubytování

Mapa

Bez cestovky

Chystáte se poznávat nová místa a nejste si jisti:

Jeďte sami
my z cestovky Vám jen poradíme...

Jaká místa navštívit?
Co stihnete?
Co stojí za to a co ne?
Informace Destinace

Školní zájezdy Německo

Vzorové programy, zájezdy na míru

ŠKOLNÍ ZÁJEZDY

Nechte si posílat novinky na Váš e-mail:

PRO TRAVEL CK, s.r.o.
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
NAJDETE NÁS NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ČLENSTVÍ a CERTIFIKÁTY
ACCKA ATECR Certifikát CSKS BritAgent E-lerning
POPULÁRNÍ DESTINACE
POPULÁRNÍ DESTINACE
JAZYKOVÉ KURZY
JAZYKOVÉ KURZY